Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 2 hod 45 min

Video z vystúpenia Bzuča, Prema Lea a Sky na MS v Hnúšti

pred 3 hod 28 min

Na kulturistickej súťaži, ktorá sa konala v Hnúšti si okrem prehliadky veľkých svalov a krásnych fitnessiek, mohli diváci pozrieť aj vystúpenia domácich autorov a tanečníkov. Echoviny.sk vám prinášajú videá z vystúpení.

Na MS v kulturistike a fitness v Hnúšti spestrili program svojim tanečným vystúpením tanečníci z domácej tanečnej skupiny Bzučo.

Ich svieže a energické vystúpenie si môžete pozrieť vo videu.

O kultúrny program sa postaral aj rapper z Hnúšte Prema Leo so speváčkou Sky, ktorí zaspievali dvakrát po dve skladby. Ich vystúpenie si môžete pozrieť vo videách.

Video: Skladba Spojení a Pošli úsmev

Skladba Nádej a Zo sna do sna:

Tisovčanka dosiahla prvenstvá v Srbsku i na Slovensku

pred 6 hod 25 min

Pavková obohatila svoju zbierku úspechov.

Terézia Pavková

Taekwondistka Terézia Pavková kraľovala v zápase na dvoch turnajoch v Srbsku. Sedemnásťročná Tisovčanka, ktorá háji farby Ilyo – taekwondo ŠKP Košice, vyhrala na podujatí Omega Cup v Belehrade juniorskú kategóriu. Súťažila vo váhe do 52 kg. „Keď som videla zápasy mojich súperiek, bála som sa, že bude veľmi ťažké ich poraziť. Prvý duel som však vyhrala 19:6 a druhý 11:0. Ten druhý a zároveň finálový mi pripadol ako tréningový. Vždy si na začiatku zápasov riadne zakričím a súperka teraz za tým aj cúvla dozadu,“ uviedla pre Echoviny.sk Pavková.

Zlatú medailu získala Terézia Pavková aj v srbskom meste Šabac, kde zvádzala súboje vo váhe do 55 kg. „Prvý zápas som vyhrala 12:1 a vo finále som sa stretla s klubovou kolegyňou Gabrielou Bohušovou. Táto konfrontácia sa skončila aj po predĺžení 4:4. Bolo to viac o pohybe než o technikách. Nešli sme úplne naplno. Nakoniec som zvíťazila na základe verdiktu rozhodcov, dostala som od nich viac hlasov,“ povedala stredoškoláčka Terézia. Na ligovej súťaži v poomsae si zas vybojovala medzi juniorkami prvenstvo v Trenčíne a s Košičankou Gabrielou Bohušovou obsadili prvé miesto aj v kategórii dvojíc, v ktorej však nemali súperky. „Samozrejme, že ma teší, že som dvakrát v krátkom časovom úseku zdolala Gabrielu. Na medzinárodnom fóre súťažíme obidve skôr v zápase. Sme kamarátky, ale keď nastúpime proti sebe, sme súperky. Napriek tomu však berieme predsa len ohľad na seba, nechceme sa zraniť. Vieme, ktorá ako zápasí i aké má zranenia,“ nechala sa počuť Pavková.

 

 

 

 

 

Historická budova v Rim. Brezove chátra, vlastník nemá na opravu peniaze

18. apríl 2014 - 10:18

Historická budova na okraji Rimavského Brezova je už dlhé roky nevyužitá a chátra. Obec by ju chcela zachrániť, jej majiteľom sú však Lesy SR, ktoré na opravu nemajú financie.
Jednou z dominánt Rimavského Brezova je bývalá administratívna budova Rimamuránskej spoločnosti, nachádzajúca sa v časti Hámor smerom na Rimavskú Baňu.

V súčasnosti je v dezolátnom stave, ošarpaná a zanedbaná, šindľová strecha je deravá a hrozí jej prepadnutie. Objekt navyše nie je nijako zabezpečený proti vstupu nepovolaných osôb a hrozí v ňom potenciálne nebezpečenstvo úrazu, hlavne deťom, ktoré sa tam chodia hrávať.

Hovorca Lesov SR, Vlastimil Rezek, pre Echoviny.sk uviedol, že zdevastovaná budova je vyhlásená za prebytočný majetok a ponúkaná na odpredaj. Odštepný závod Rimavská Sobota podľa neho v minulosti niekoľkokrát zabezpečil budovu proti vstupu cudzích ľudí, no vždy po krátkom čase neznámy páchateľ tieto zábrany poškodil. Ako ďalej doplnil, neevidujú záujem o nehnuteľnosť od nijakého subjektu a ani obec oň v poslednom čase oficiálne ani neoficiálne neprejavila záujem.

Starostka obce, Viera Feješová, však tvrdí opak. Obec podľa nej mala už v minulosti vypracovaný projekt na záchranu a rekonštrukciu objektu a chcela ho využiť na sociálne účely, napríklad ako dom opatrovateľskej služby. Dohoda však stroskotala, keďže Lesy SR podľa starostky nemali záujem budovu odpredať.

O budovu sme mali veľký záujem a za rozumnú cenu by sme ju kúpili aj teraz, hoci financií je momentálne málo. Keby sme ju mali vo vlastníctve my, snažili by sme sa s ňou niečo robiť, hľadali by sme prostriedky na rekonštrukciu. Určite by nevyzerala tak, ako vyzerá teraz,“ uzavrela starostka.

Podľa Rezeka Lesy SR nemôžu odpredať budovu pod jej znaleckú hodnotu, do úvahy by prichádzal len prevod správy majetku pod ministerstvo kultúry.

Lesy SR tiež hľadajú možnosti prefinancovania najnutnejších opráv budovy z fondov EÚ,“ argumentoval hovorca.

Ako doplnil, na opravu objektu nemajú v súčasnosti vyčlenené vlastné prostriedky a jeho ďalšie využitie pre podnik je otázne. Historická budova v Rimavskom Brezove je pamiatkovým objektom z roku 1808 v klasicistickom slohu s pôdorysom v tvare písmena U. V miestach, kde stojí, bola v 18. storočí sklárska huta, v r. 1770 tu postavili železiareň. V 19. storočí železiareň prevzala Rimamuránska spoločnosť a spomínaná budova slúžila ako jej sídlo. V neskoršom období bola využívaná na ubytovanie zamestnancov lesného závodu, v súčasnosti je nevyužívaná a chátra.

Tisovčania zdolali Liptovskú Štiavnicu

17. apríl 2014 - 12:52

Hnúšťanskí futbalisti nakúpili v Poltári, zvíťazilo béčko FK CSM i Klenovec.

K výhre Klenovca prispel aj Tomáš Hlôška

Hráči FK CSM Tisovec zabodovali prvýkrát v odvetnej časti súťaže. Zverenci kouča Jána Rosiara ml. a asistenta Romana Pavlova v 19. kole Majstrovstiev regiónu Stred pokorili Družstevník Liptovská Štiavnica. Mančaft zo severu Rimavskosobotského okresu o tom rozhodol v prvom dejstve. Tisovčania však naďalej uzatvárajú tabuľku, na konte majú trinásť bodov (štyri výhry, jedna remíza, štrnásť prehier).

FK CSM Tisovec – TJ Družstevník Liptovská Štiavnica 2:0 (2:0)

Domácich nasmeroval k trom bodom v 31. min Cimerman a druhý gól FK CSM zaznamenal v 36. min Levický. V ďalšom priebehu duelu sa už skóre nezmenilo. Po troch jarných prehrách sa tak tešili Tisovčania z triumfu.

FK CSM: Katreniak – Vrabec, Sudor, Tyčiak, Láska – Brndiar, Dacho (64. Bobok), Levický, Šavlík (90. Zelenák) – Cimerman, Slovák (87. Očenáš).

TJ Sklotatran Poltár – FK Iskra Hnúšťa 5:0 (5:0)

Poltárčania v devätnástom kole štvrtej ligy Juh deklasovali Iskru. Vymaľované bolo už po prvom polčase, ktorí hostia nezvládli. Na brankárskom poste znovu iba improvizovali. Šuška bol autorom hetriku, skóroval v 6., 23. a v 26. min. M. Sendrei pridal v 36. min štvrtý gól a piaty dal v 43. min Skrutek.

Hnúšťania vyšli bodovo naprázdno aj v treťom jarnom stretnutí. Zverenci hrajúceho trénera Mariana Petroka sa nachádzajú na poslednom – štrnástom mieste s jedenástimi bodmi (tri výhry, dve remízy, jedenásť prehier).

FK Iskra: Vince – R. Hurák (46. Černák), Tavarský, Wereszký (46. Ladika), Milan Šagúl – M. Prečuch, M. Petrok, Antal, Bolčo (63. Legén)- Tóth, Doboš.

Futbal v oblasti

1. trieda – 13. kolo

Družstevník Gemer – FK CSM Tisovec B 0:1 (0:1)

Víťazný gól dal Branislav Kriška. Tisovská rezerva figuruje s jedenástimi bodmi (tri výhry, dve remízy, sedem prehier) na deviatom mieste.

2. trieda – 12.kolo

TJ Družstevník Klenovec – TJ Uzovská Panica 5:0 (2:0)

Dvakrát rozvlnil sieť Pláštik, do streleckej listiny sa ďalej zapísali – Hlôška (z penalty), Pavlík a Barto. Klenovčania figurujú s 20 bodmi (šesť víťazstiev, dve remízy, dve prehry) na treťom mieste.

 

 

 

Lenka Slatinská: “Po súťaži ma doma čakala torta”

17. apríl 2014 - 8:37

Lenka Slatinská reprezentovala na tohtoročných Majstrovstvách Slovenska v kategórii bikiny fitness farby Hnúšte a získala krásne 7. miesto. Echoviny.sk boli zvedavé, ako prebiehala príprava, samotná súťaž a aké vyhliadky má naša fitnesska do budúcna.

Hnúšťa v sobotu v športovej hale kričala číslo 98. Lenka má len 16 rokov a po polročnej príprave, s ktorou jej pomohol tréner Dušan Ďubek, získala v silnej konkurencii skvelé 7. miesto. Viac o svojom súťažnom debute už prezradí sama v krátkom rozhovore.

Lenka, ako si sa cítila v deň súťaže?

Ráno, v deň súťaže som nemala skoro žiadny stres, skôr som sa tešila. Stres prišiel až po  štvorhodinovom čakaní v šatni kedy ma konečne zavolajú, že už sú na rade bikini fitness, kedže moja kategória išla ako posledná. Snažila som sa čo najmenej ukázať na sebe, že mam trému.

Aká bola atmosféra v športovej hale?

Atmosféra bola veľmi dobrá, pretože som celý čas bola obklopená blízkymi ľuďmi, ktorí ma podporovali , za čo im neuveriteľne ďakujem. A veľká vďaka patrí mojej rodine, trénerovi D. Ďubekovi, kamarátom a samozrejme, všetkým ľuďom čo mi držali palce a prišli ma podporiť a kričali číslo 98. Neskutočne mi dodali energiu na pódiu a boli najlepší funklub!

Ako si spokojná so svojim umiestnením?

Som veľmi rada, že som sa umiestnila na 7. mieste. Úspech pre mňa bolo už len to, že som sa dokázala postaviť pred toľko ľudí a bojovala som pri takej silnej konkurencii. Som spokojná aj s tým ako som si upravila telo. Keď som sa videla na fotke takmer som sa nespoznala, keďže natretá farbou som sa ani nevidela v zrkadle.

Zvládla si diétu? A čo si si prvé dala po súťaži?

Diéta bola pre mňa ťažký oriešok, musím sa priznať. Mala som veľké výkyvy nálad a komunikovať  so mnou bol niekedy ťažký boj a nesmiem zabudnúť, že v posledných dňoch diéty som mala neskutočnú chuť na sladké. Ale už som to nejako vydržala.  Prvé čo som si dala po súťaži bola marlenka, ktorú mi priniesli spolužiačky. A potom to už pokračovalo nutelou, keksíkmi. Jednoducho sladkosti, po ktorých som túžila. Doma ma čakala napečená torta, koláče, buchty. Ale pochutiť som si bola aj na recepcii.

Lenka Slatinská (druhá zľava) na pódiu spoločne so svojimi súperkami

Prišli ťa podporiť aj rodičia?

Prišla ma podporiť aj rodina, to je jasné, aj kopa kamarátov, Hnúšťanov.

Ako vyzerala tvoja príprava a ako dlho trvala?

Moja príprava trvala zhruba od septembra, ale diéta začala od začiatku marca. Niekolkokrát sa mi menil jedálniček, aj plány.

Máš aj nejaké plány do budúcna?

V budúcnosti plánujem zúčastniť sa na jeseň na Tatranskom pohári a potom znova o rok MSR bikini fitness junioriek. Dúfam, že o rok sa zadarí viac.

Foto: Rómovia oslávili v Hnúšti svoj deň

16. apríl 2014 - 8:46

Dňa 8. apríla si všetci Rómovia na svete pripomínajú Medzinárodný deň Rómov. Hnúšťa nieje výnimka a pripravila k tomuto dňu zaujímavý kultúrny program.

V Dome kultúry v Hnúšti sa organizoval kultúrny program s názvom Spoznajme sa – Te Pindžaras amen. V programe vystúpili žiaci zo ZŠ J. F. Rimavského, ŠZŠ, ZŠ Klokočova, spevácky zbor pod vedením Mgr. M. Halászovej, žiaci súkromného hudobného dramatického konzervatória v Hnúšti, tanečná skupina „Romano Luludi“ z Kokavy n/Rimavicou pod vedením Janky Sendreiovej ml., hip-hopová formácia A.P.A (Tošo a Lil Loou), tanečná skupina „Romano Jiloro“, spevák Tomáš Oláh žiak SOŠ v Hnúšti, tanečná skupina „Bachtale čhaja“ z Hnúšte.

Deň Rómov bol ustanovený na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov zo 14-tich krajín, ktorý sa uskutočnil v dňoch 8.-12. apríla 1971 v Orpingtone pri Londýne. Účastníci stretnutia požiadali svetovú verejnosť, aby akceptovala ich vlastné pomenovanie Róm/Rómovia, prihlásili sa ku krajine svojho pôvodu – k Indii – a zároveň prijali rómsku vlajku a hymnu. Pri tejto príležitosti v rámci budovania multietnickej a tolerantnej spoločnosti terénni sociálni

“Program podporili primátor mesta Hnúšťa Mgr. M. Bagačka, štátna radkyňa Mgr. A. Horváthová, p. Z. Radič, p. V. Radič začo im patrí veľké poďakovanie. Ďalej ďakujeme prednostke mesta Hnúšťa Ing. O. Maciakovej, riaditeľovi MsKS p. J. Piliarikovi, Ing. G. Radičovej za ich ústretovosť a pomoc pri realizácii tohto podujatia. Tiež ďakujeme za zabezpečenie ozvučenia na programe p. Ľ. Vargovi. Na záver chcem poďakovať terénnym sociálnym pracovníkom mesta za zorganizovanie tohto podujatia ako aj špeciálne ďakujem patrí Lenke Cibuľovej Šnircovej a Tomášovi Oláhovi (študent SOŠ Hnúšťa), ktorí nás celým programom sprevádzali ako moderátori programu. Všetkým ďakujeme,” povedal Maroš Oláh.

Bizarná súťaž v Hnúšti, vyberali najlepší pohreb

16. apríl 2014 - 8:43

V Hnúšti prebehla netradičná súťaž. Rozhodovalo sa kto spraví najlepší pohreb, najviac bodov bolo za pohrebnú atmosféru.

Išlo o regionálnu prehliadku smútočných obradov, v ktorej súťažili kolektívy Zboru pre občianske záležitosti (ZPOZ) z Revúcej, Hnúšte a Tisovca.

Koho ťažilo srdce smútkom, mohol sa ísť v stredu vyplakať a podporiť tak svoj pohrebný tím. Súťaž nakoniec vyhrali  „plačky“ z Revúcej a vybojovali si tak postup na krajskú prehliadku v Banskej Bystrici.

“Keďže sa regionálneho kola, ktoré nieslo názov V tichu a piete, zúčastnili len tri družstvá, postúpili napokon všetky tri. Budeme sa snažiť  14. mája v Kremničke čo najlepšie reprezentovať náš región na krajskom kole,” povedal pre Echoviny.sk viceprimátor Hnúšte Martin Pliešovský, ktorý súťažil za Hnúšťu ako smútočný rečník.

Funkcia Zborov pre občianske záležitosti (ZPOZ)

Z iniciatívy viacerých miest a obcí, v snahe riešiť problémy, podporiť a predovšetkým metodicky pomáhať rozvoju občianskej obradovosti i humánno-občianskej činnosti bolo 23. 11. 1991 v Banskej Bystrici ustanovené Združenie zborov pre občianske záležitosti Človek človeku v Slovenskej republike ako dobrovoľná organizácia – občianske združenie.

ZPOZ sa venuje základným spoločenským obradom a slávnostiam v živote človeka ako sú svadby, pohreby, uvítanie detí do života, výročia, usiluje sa o rozvoj kultúrno-spoločenského života v obciach a mestách a podporu ďalších činností, vyjadrujúcich pozornosť a úctu človeka k človeku, k svojmu okoliu a napomáhajúcich upevňovaniu priateľských vzťahov medzi ľuďmi a ich vzájomnému porozumeniu.

Foto + video: Protest pred úradom BBSK sprevádzal výbuch!

15. apríl 2014 - 10:53

Pokojným nedeľným Námestím SNP popoludní otriasol výbuch. Pred Úradom BBSK vybuchla plná nádoba na smeti. Nešlo však o žiadny teroristický čin, iba o protestnú akciu Stranu občianskej ľavice. Jej členovia a sympatizanti pricestovali do Banskej Bystrice z Bratislavy, aby dali najavo svoj názor.

„Považovali sme za potrebné vyjadriť svoj protestný názor k tomu, aby sa z pozície verejného funkcionára zvoleného občanmi propagovali nenávistné ideológie. Na to mu nikto z voličov nedal mandát. Rovnako nesúhlasíme s tým, aby EÚ bola označovaná ako okupácia Slovenska či Banskobystrickej župy, pretože do únie sme vstúpili na základe jediného platného referenda v roku 2003,“ povedal predseda SOĽ Štefan Sládeček.

Podľa jeho názoru by si mal predseda BBSK na takúto cestu, ktorou sa vybral, vyžiadať názor obyvateľov v referende, lebo toto Bystričanom v ničom nepomôže. Z Bratislavy kontaktovali aj občianskych aktivistov v Banskej Bystrici. Bolo tu však viacero podujatí, preto sa napokon rozhodli usporiadať riadne ohlásený protest sami.

Po zahájení protestu pri čiernom obelisku osloboditeľom sa skupina bratislavských aktivistov presunula pred Úrad BBSK. Tu predtým umiestnili odpadovú nádobu na smeti polepenú podobizňami Mariana Kotlebu a titulnou stranou mesačníka Náš kraj č.2, ktorého pokrčené papierové výtlačky boli nahádzané aj v kuka nádobe .

Jeden z aktivistov pristúpil so zapálenou fakľou k otvorenej smetnej nádobe a zapálil jej obsah. Po chvíli sa ozval ohlušujúci výbuch a obhorené výtlačky Nášho kraja sa rozleteli okolo. Zostal po nich len dym, rozmetané horiace papiere likvidoval ďalší aktivista hasiacim prístrojom.

Protestná akcia prilákala viacero médií. Na Námestí SNP medzitým prebiehali Veľkonočné trhy, ktoré aj po výbuchu smetnej nádoby s mesačníkom Náš kraj pokojne pokračovali.

V piatok 11.apríla poslanci BBSK v rámci preschvaľovania rozpočtu zastavili ďalšie vydávanie krajského mesačníka.

Premenil penaltu, ďalšie šance nevyužil

15. apríl 2014 - 10:00

Migaľa strelil štvrtý gól v prebiehajúcom ročníku, ale na výhru Rimavskej Soboty to nestačilo.

Lukáš Migaľa s priateľkou

Úvodný gól stretnutia druhej ligy medzi MŠK Rimavská Sobota a FK Slovan Duslo Šaľa vsietil Lukáš Migaľa. Dvadsaťtriročný Hnúšťan prekonal v 7. minúte z pokutového kopu brankára Dušana Kolmokova. Premiérovo si vyskúšal realizáciu jedenástky v priebehu zápasu. „Tréner Gergely Geri neurčuje konkrétne, kto bude zahrávať penaltu. Kto si verí, môže ju ísť kopať. Hovoril som spoluhráčom pred zápasom, že ak budeme mať výhodu pokutového kopu, zoberiem si loptu,“ povedal pre Echoviny.sk Migaľa, jeden zo zástupov kapitána mužstva. „Dostali sme sa do vedenia, ale už o pár minút sme inkasovali“. Rimavská Sobota napokon v 26. kole remizovala so Šaľou 1:1.

Lukáš nastúpil na poste krajného záložníka a viackrát sa dostal do zakončenia. Do streleckej listiny sa už ale nezapísal. „Hralo sa mi celkom dobre“. Jeho pekná strela krátko po polhodine hry tesne minula svätyňu Slovana Duslo. V druhom dejstve nevyužil dve príležitosti. Mohol nakloniť misky váh na stranu MŠK. Najskôr však v dobrej pozícii netrafil bránu a potom mu pokazil radosť hosťujúci gólman. „Tú strelu nad bránu považujem za pološancu. Ale po zmene strán som mal určite využiť aspoň jednu šancu. Myslím si, že by sme si už víťazstvo ustrážili a mali by sme tri body“.

„Musíme na tréningoch popracovať na tom, aby sme premieňali také príležitosti, aké som ja i spoluhráči. Bod sa mi máli, aj keď mala z brejkov príležitosti aj Šaľa,“ konštatoval Lukáš Migaľa, ktorý v tejto sezóne skóroval štyrikrát.

Rimavskosobotský mančaft v jarnej časti zatiaľ nezvíťazil, trikrát remizoval a rovnako trikrát prehral. V tabuľke figuruje naďalej na siedmej priečke.

 

 

 

Foto: Parná zubačka sa vrátila do Tisovca po 60 rokoch!

15. apríl 2014 - 9:29

Z vraku parnej lokomotívy z Rumunska sa podarilo urobiť funkčný stroj a dopraviť ho do Tisovca. Bude slúžiť cestovnému ruchu.

Rušeň 40.006 v rumunskej depónii Subcetate 5.7.2002 krátko pred odvozom © J. Kubáček

Občianske združenie Zubačka Tisovec na projekte obnovy ozubnicovú železničku z Tisovca do Pohronskej Polhory pracuje už viac ako 10 rokov a 12 rokov trvalo, kým sa parný rušeň dostal z rumunského šrotoviska do Tisovca. Primátor Tisovca Peter Mináč je nadšený: “Naposledy takýto vláčik po ozubenej trase cez sedlo Zbojská jazdil pred 60 rokmi. Som šťastný, že sa to podarilo vďaka aktivite členov združenia Zubačka, ktoré vedie pán Spišiak a viacerých nadšencov. Najaktívnejšími sú Bodo Hauswald a Jiří Kubáček. Mesto Tisovec podávalo pomocnú ruku, kde bolo treba,” povedal primátor Tisovca Peter Mináč.

Z rumunského šrotoviska, cez Vrútky do Tisovca

Nadšenec Bodo Hauswald, Nemec žijúci na Slovensku, odkúpil parnú lokomotívu ešte priamo z rumunského šrotoviska v Subcetate. „Ide o stroj, vyrobený v roku 1908 v rakúskej lokomotívke Floridsdorf pre ozubnicovú železnicu vo vtedy uhorskom Sedmohradsku, aké sa používali až do začiatku 60. rokov 20. storočia aj na slovenskej ozubnicovej železnici Tisovec – Pohronská Polhora,“ hovorí nadšenec Jiří Kubáček. Ozubnicový parný rušeň sa z Rumunska v roku 2002 podarilo prepraviť do Vrútok. Od tých čias prebiehala jeho oprava.

Turistická atrakcia svetového významu

Cieľom bolo sfunkčniť rušeň a vrátiť ho do Tisovca. Tu zaviesť sezónnu turistickú prevádzku parných vlakov parným ozubnicovým rušňom na železničnom traťovom úseku medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou. “Dosiahnutím tohto cieľa, ktorý predpokladáme v lete roku 2013 by vznikla jedinečná atrakcia svetového významu, pričom chceme zachovať vysoký stupeň historickej autenticity trate,” povedal pre Echoviny.sk v roku 2012 predseda o.z. Zubačka Jaroslav Spišiak. Nakoniec sa to podarilo až o rok neskôr, ale vláčik 13. apríla 2014 dorazil do mesta pod Hradovou.

Ten istý stroj o necelé štyri mesiace neskôr počas vykládky na bratislavskom Rendezi © M. Entner

28. august 2013: Vo Vrútkach prebehlo dôležité testovanie. Po prvý raz od konca 70. rokov 20. storočia sa opäť rozhorel oheň v kotle ozubnicového parného rušňa 40.006 a s bezzávadným výsledkom boli odskúšané všetky dôležité funkcie jeho parných a vzduchových armatúr.

A 40.006 do tretice – 28.8.2013 a už zakúrený v niekdajšom rušňovom depe Vrútky. Foto: L. Jamb

4. november 2012: Do Tisovca doviezli motorový rušeň T 444.1082, dva dobové historické osobné vozne pre cestujúcich, vagón na uhlie a cisternu na vodu. Všetku túto techniku, bez ktorej by vláčik nemohol jazdiť, občianskemu združeniu zapožičalo MDC Bratislava.

4. november 2012: Do Tisovca priviezli dva dobové historické osobné vozne, vagón na uhlie a cisternu na vodu.

13. apríl 2014: Ozubnicový parný rušeň 40.006 sa vracia do Tisovca.

13. apríl 2014: Parný rušeň sa konečne dostal do Tisovca. Foto: M. Slabej

Zaujímavé fakty:

  • O výstavbe železnice z Tisovca do Podbrezovej rozhodol Uhorský snem v roku 1872, pretože bolo potrebné prepojiť rudné bane so železiarňami v Hronci a Podbrezovej.
  • Najprv sa uvažovalo o výstavbe tunela. Horské sedlo Zbojská nakoniec prekonala až tzv. Abtova ozubnica – systém, ktorý dokázal prekonať stúpanie, ktoré miestami prevyšuje 50 promile.
  • V Európe sa nachádzajú iba štyri ozubnice, ktoré využívajú Abtov systém – v rakúskom Eisenerz, českom Tanvalde, rumunskom Subcetate a medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou.
  • Samotná ozubnicová konštrukcia je od 60. rokov 20. storočia nevyužívaná, dnešné motorové vozne dokážu stúpanie prekonať aj bez nej.

Detailný pohľad na Abtovu ozubnicu

Železničná trať z Tisovca do Pohronskej Polhory je v prevádzke od roku 1896. V súčasnosti na trať železnice vypravujú v smere do Pohronskej Polhory iba tri vlaky počas pracovných dní a dva spoje denne počas víkendu. Záchrane funkcie trate a rozvoju turizmu v regióne by mohli pomôcť práve výletné jazdy parnou lokomotívou.

„O priebehu prác som informovaný a veľmi sa teším, že sme aj napriek množstvu prekážok opäť o krok bližšie k cieľu, ktorý sme si stanovili. Spustenie parnej lokomotívy je najdôležitejšou vecou v koncepcii rozvoja cestovného ruchu v Tisovci a okolí,“ povedal pre Echoviny.sk primátor mesta Tisovec Peter Mináč. Ako doplnil, mesto čaká na nové výzvy a urýchlenie projektu parnej lokomotívy na ozubnicovej trati Tisovec – Pohronská Polhora chce financovať z eurofondov.

Ako by mohla vyzerať výletná trasa parnou lokomotívou cez Zbojská?
Návštevník – turista bude môcť navštíviť železničné múzeum a dobové depo, v ktorom pred jeho očami zauhľovacím žeriavom naplnia nákladný priestor lokomotívy uhlím, vodný žeriav doplní vodu nevyhnutnú pre vznik hybnej sily – pary. Keď rušeň vyfúkne prvý oblak pary, turisti môžu nastupovať. Lokomotíva dosahuje maximálnu rýchlosť 12 km za hodinu, v otvorených vozňoch turistov „neprefúka“, fotografom neprekážajú sklá a deti sa naťahujú po vetvičkách stromov. V rušni dobovo oblečení železničiari nahadzujú do kotla uhlie pred očami návštevníkov. O chvíľu sa vlak stratí v 786 metrov dlhom tuneli, vo vagónoch len slabo svieti dobové osvetlenie. Deti stíchnu, pritisnú sa bližšie k rodičom. O päť minút vláčik zapíska a vyjde z tunela. Prechádza prekrásnou hornatou krajinou Muránskej planiny, pri nábehu na zuby Abtovej konštrukcie musí spomaliť na 3 kilometre za hodinu. Pred sebou má stúpanie 48 promile (od P. Polhory je to až 50,2 promile) do horskej stanice Zbojská a desať mostov. Niektoré sú vytesané do skaly, na ľavej strane vozňa je mohutné skalisko, na pravej 20 metrová priepasť. Na 175 metrov oblúkovom viadukte „Pod Dielom“ rušňovodič zastaví, vysvetľuje turistom, ktorí pozerajú, ako sa 36 metrov pod nimi vinie hlavná cesta, históriu mosta. Je výnimočný, zvárali ho priamo v teréne a počas 2. svetovej vojny ho zničili ustupujúce nemecké vojská. Nasleduje „Čertova dolina“ ponúkajúca prekrásny výhľad na okolitú krajinu a ďalší, 105 metrov dlhý Čertov most. Pomenovanie dostali z čias, keď stavali prvú železnicu, toto bol najťažší úsek trasy. „Je to jednoducho čertovsky pekná trať,“ hovorieva predseda občianskeho združenia Zubačka Tisovec sa Ján Spišiak. V stanici Zbojská vlak doplní vodu pomocou vodného žeriava a vyberie sa na prudké klesanie do Pohronskej Polhory.

Dobová pohľadnica s maďarským nápisom: “Pozdrav z tisovskej ozubnicovej železnice”

Autorom textu je PhDr. Roman Lebeda, autormi fotografií sú: J. Kubáček, M. Entner, J. Lamb, J. Spišiak, M. Slabej

Medailové úlovky Bálintovej i Surovej

14. apríl 2014 - 21:59

Dorastenci Družstevníka Klenovec skončili na M – SR družstiev na striebornej pozícii.

Nikoleta Bálintová

Na Akademických majstrovstvách Slovenska v bedmintone obsadili v Košiciach medailové priečky dve hráčky z Klenovca. Na východe republiky štartovala Romana Surová i Nikoleta Bálintová. Vo štvorhre postúpili spolu do finále, v ktorom prehrali s dvojicou Rajdugová/Kubíková 0:2 na sety (12:21, 11:21). Bálintová okrem tejto striebornej medaily získala bronz v dvojhre a rovnako sa umiestnila na tretej priečke aj v mixe. Jej partnerom bol Matej Hliničan.

Na Majstrovstvách Slovenska dorasteneckých družstiev v Košiciach, kam sa prebojovali štyri najlepšie kolektívy, mal zastúpenie aj Družstevník Klenovec. Klenovčania zdolali 4:3 M – Šport Trenčín a jednoznačne 6:1 porazili BK MI Trenčín. Keďže však podľahli Lokomotíve Košice 2:5, obsadili druhé miesto. Vo farbách Družstevníka hral aj Richard Šmatlák, ktorý sa v marci predstavil na majstrovstvách Európy do 17 rokov. Ich dejiskom bola Ankara. V Turecku zasiahol Šmatlák do hry v súťaži družstiev i jednotlivcov. Medzinárodne ešte ostrieľanejšou bedmintonistkou je Nikoleta Bálintová. Tá bola tiež súčasťou klenovského tímu.

 

 

 

Video + foto + výsledky z MS v kulturistike

13. apríl 2014 - 18:12

V Hnúšti sa túto sobotu konali Majstrovstvá Slovenska v kulturistike juniorov, masters, klasickej kulturistike juniorov, body fitness junioriek a fitness juniorov a junioriek. Echoviny.sk vám prinášajú videá, fotky a výsledky v jednotlivých kategóriách.

Na tohtoročných MS mal zastúpenie aj domáci Fitness klub Hnúšťa v Eduardovi Cigáňovi a Petrovi Medveďovi, ktorí reprezentujú domáce farby. Silnú podporu v hľadisku mala iba 16-ročná Lenka Slatinská v kategórii bikini fitness.

Výsledky:

Kulturistika do 70 kg – M-SR – juniori

1. David Benstein, 2. Richard Čaja, 3. Tomáš Mišutka, 4. Róbert Šedivý

Video si môžete pozrieť TU!

Kulturistika do 80 kg – M-SR – juniori

1. Dávid Cap, 2. Richard Pomietlo, 3. Erik Jurčo, 4. Tomáš Rajnoha, 5. Tomáš Chňapko, 6. Denis Regec, 7. Matúš Laurenčík, 8. Ivan Klinko, 9. Tomáš Kuchta, 10. Marek Pribul, 11. Oliver Tokaj, 12. Marek Iracký, 13. Vladimír Gašparík, 14. Tibor Grúber

Video si môžete pozrieť TU!

Kulturistika nad 80 kg – M-SR – juniori

1. Radoslav Filip, 2. Lukáš Socha, 3. Robert Čapucha, Mida Gym Rimavská Sobota, 4. Matúš Grznár, 5. Roman Gora, Roland Fitness Rimavská Sobota, 6. Jakub Sklenčák,  7. Kamil Švehlák, 9. Martin Komanec

Video si môžete pozrieť TU!

Klasická kulturistika, open – M-SR

1. Marián Žofaj, 2. Anton Pavlák, 3. Jakub Vilímek, 4. Čedo Savič, 5. Marcel Pliesek, 6. Jozef Tešík,  7. Samuel Capko,  8. Erik Velčko, 9. Sebastián Šoška,  10. Michal Ďžubara, 11. Tomáš Macko, 12. Martin Švidráň

Kulturistika masters, open – M-SR 

1. Peter Medveď, Fitness klub Iskra Hnúšťa, 2. Roland Brosman, Roland Fitness Rimavská Sobota, 3. Jaroslav Lučan, 4. Eduard Cigáň, Fitness klub Iskra Hnúšťa, 5. Robert Šproch, 6. Ladislav Rapoš,  7. Jozef Píry, 8. Juraj Gombacký,  9. Milan Jánošík, 10. Patrik Zátik,  11. Milan Gombár,  12. Pavel Smutný

Video si môžete pozrieť  TU!

Fitness juniorky do 163 cm – M-SR 

1. Dominika Krafčíková, 2. Michaela Kubovčíková, 3. Natália Ďarmatiová,

Video si môžete pozrieť TU!

Fitness juniorky nad 163 cm – M-SR

1. Tatiana Kožuchová, 2. Vanessa Lisziová, 3. Eva Baníková, 4. Simona Karchutňáková, 5. Lenka Kotruchová, 6. Patrícia Bornemiszová

Video si môžete pozrieť  TU!

Bodyfitness juniorky do 163 cm – M-SR 

1. Nikola Blahušiaková, 2. Henrieta Koklesová, 3. Romana Rušinová,

Bodyfitness juniorky nad 163 cm – M-SR

1. Stanislava Tichá, 2. Adriana Sojková, 3. Daniela Čajková, 4. Simona Straková, 5. Hana Wagneter

Video si môžete pozrieť TU!

Bikiny fitness do 166 cm

1. Sabína Pleváková, 2. Erika Kandráčová Veterinary , 3. Denisa Hargašová, 4. Sandra Cabániková, 5. Andrea Mulíková, 6. Radka Borosovicsová Roland Fitness R. Sobota, 7. Lenka Slatinská Fitnes klub Iskra Hnúšťa , 8. Anikó Gyepesová, 9. Renáta Szaboová, 10. Alexandra Kulíková, 11. Patrícia Migaľová Roland Fitness R. Sobota

Bikiny fitness nad 166 cm

1.Veronika Gulášová Veterinary, 2. Klaudia Medžová Roland Fitness R. Sobota, 3. Olívia Čambalová, 4. Denisa Knaperková, 5. Petra Bobáľová, 6. Dominika Osvaldová, 7. Laura Hanuláková, 8. Silvia Harmečná, 9. Adriana Kunová, 10. Beata Bencová, 11. Romana Brumovská

Pozrite si aj video z exibičného vystúpenia Pavla Jablonického TU!

Medzi súťažami v jednotlivých kategóriách potešili exhibície profesionálnych kulturistov Mariána Čambala, obrovský potlesk si vyslúžil dvojnásobný majster sveta  Pavol Jablonický. O kultúrny program sa postaralo tanečný súbor Bzučo, rapper Prema Leo a speváčka Sky.

Foto: Hnúšťa žila majstrovstvami v kulturistike

13. apríl 2014 - 3:17

Veľkolepé majstrovstvá Slovenska prilákali v sobotu stovky divákov do športovej haly v Hnúšti.

Už od obeda bolo v okolí Mestskej športovej haly rušno, prichádzali pretekári so svojimi fanúšikmi, ale aj prví diváci, ktorí po 14-tej hodine zaplnili športovú halu.

V kategóriách klasická kulturistika juniorov, bikiny fitness a body fitness junioriek a kulturistika masters mal zastúpenie aj Fitness klub Hnúšťa v Eduardovi Cigáňovi a Petrovi Medveďovi, ktorí sú síce z Topoľčian, resp. Z Brezna, ale reprezentujú farby Hnúšte. Silnú podporu v hľadisku mala iba 16-ročná Lenka Slatinská v kategórii bikini fitness.

Na súťaži debutovala aj Hnúšťanka Lenka Slatinská (druhá z ľava s číslom 98)

Organizátori ocenili aj úspešných kulturistov, ktorí v minulosti reprezentovali kulturistiku v Hnúšti. Hlavne staršie ročníky určite poznajú mená ako Katreniak, či Uličný, mladšie aj reprezentanta Adama Cibuľu. Ocenený bol aj zakladateľ kulturistiky v Hnúšti Jaroslav Benčík.

Medzi súťažami v jednotlivých kategóriách potešili exhibície profesionálnych kulturistov Mariána Čambala, obrovský potlesk si vyslúžil dvojnásobný majster sveta  Pavol Jablonický. O kultúrny program sa postaralo tanečný súbor Bzučo, rapper Prema Leo a speváčka Sky.

Výsledky súťaže, fotogalérie a videá uverejníme o niekoľko hodín.

Tragédia v Hnúšti, mladý muž sa obesil

12. apríl 2014 - 12:05

Ján sa rozhodol v sobotu skoro ráno ukončiť svoj život. V máji by oslávil 29 rokov.Hnúšťa: 28-ročného Jána naposledy videli v noci z piatku na sobotu v jednom z miestnych barov. Okolo 6-tej ráno odišiel z domu do práce, kam však už nedorazil. O niekoľko hodín upozornili cestujúci vlaku medzi Hnúšťou a Rimavským Brezovom na telo pri rieke Rimave. Následne ho našli bez známok života pri spáde pri rieke Rimava, neďaleko miestneho kúpaliska. Privolaný lekár konštatoval smrť a nariadil súdnu pitvu. Takmer s istotou sa jednalo o samovraždu.

Tragédia sa v tejto časti mesta stala aj v januári. Pri neďalekých garážach sa zastrelil 65-ročný muž.

Správu budeme aktualizovať.

Ján K. (28) vyštudoval lesnícke učilište v Banskej Štiavnici, pracoval ako pilčík. Miloval prírodu a bol obľúbený medzi mladými ľuďmi.

Obrovskú bolesť prežíva rodina, z troch bratov už ostal iba jeden. Pred rokmi sa v areáli roľníckeho družstva ešte ako dieťa utopil Jánov starší brat Jozef.

Neďaleko tohto miesta vyhasol život 28-ročného Jána z Hnúšte.

Foto: V Hnúšti v piatok horelo, podpaľača chytili pri čine

11. apríl 2014 - 20:41

Opitý muž popoludní podpaľoval trávnatý porast oproti závodu. Hasičov privolali dvaja mestskí poslanci. 

Incident sa udial v piatok, 11. apríla okolo 17:00 hod. Roman Lebeda a Matúš Golian išli náhodou okolo, keď si všimli, že z porastu oproti priemyselného parku v Hnúšti vychádza dym. Podpaľač bol ešte na mieste, Lebedovi sa ho podarilo odfotografovať. Privolali hasičov, opitý podpaľač však už predtým stihol založiť niekoľko ohnísk požiaru na veľkej ploche. 

Podpaľača poslanci zbadali z auta ako zakladá ďalšie ohniská. (foto: R. Lebeda)

 

„Išli sme náhodou okolo. Odfotili a chytili sme páchateľa, zavolali hasičov. Nič na tom nie je, to by spravil každý občan. Informácie o páchateľovi som odovzdal polícii,“ povedal pre Echoviny.sk Lebeda. Lebeda je predseda bezpečnostnej komisie mesta Hnúšťa.

Poslanec a hasič Matúš Golian pomohol kolegom. Foto: Echoviny.sk

Druhý poslanec Matúš Golian je profesionálny hasič, okolo prechádzal v čase svojho voľna. Kolegom pomáhal pri hasení. 

Požiar sa vďaka rýchlemu príchodu hasičov nestihol rozšíriť na blízke domy. Podpaľač bude musieť uhradiť pokutu súvisiacu s výjazdom hasičov.

V Hnúšti pribudla nová pamätná tabuľa

11. apríl 2014 - 12:48

V Hnúšti pribudla nová pamätná tabuľa s menami padlých vojakov z Hnúšte, ktorí bojovali v 1. svetovej vojne.

Nová pamätná tabuľa vzdávajúca hold padlým vojakom z Hnúšte v 1. svetovej vojne je v súčasnosti už umiestnená na budove MsÚ, no jej oficiálne odhalenie prebehne 30. mája pri príležitosti Dní mesta.

Pamätnou tabuľou na budove MsÚ si chce mesto uctiť padlých vojakov z Hnúšte v 1. svetovej vojne. V Hnúšti nebolo miesto, ktoré by pripomínalo, kto padol v našom meste v 1. svetovej vojne. Susedná obec Klenovec má pomník, aj v Tisovci pri Rimave si môžu občania pripomenúť svojich padlých, a tak sme radi, že aj Hnúšťa sa pripojí k mestám, ktoré si svojich bojovníkov vážia a nezábúdajú na ich obete. Deväť padlých spoluobčanov si zaslúži našu úctu aj to, aby ich mená boli zviditeľnené na oficiálnom mieste,” povedal pre Echoviny.sk viceprimátor Hnúšte Martin Pliešovský.

Pamätná tabuľa je vyrobená z mramoru so striebornými písmom. Zhotovilo ju lokálne kamenárstvo z Rim. Zalužian.

Jej rozmery sú totožné s pamätnou tabuľou obetiam 2. sv. vojny, ktorá je osadená na budove MsÚ už viac než 40 rokov.

Mená padlých vojakov sú zoradené podľa času kedy padli v boji. Prvý padol v auguste 1914, a tak sa tento rok pripomenie 100. výročie.

Na pamätnej tabuli sa použil citát od Vladimíra Roya:

 

V búrkach vojny v obeť

životy sme dali.

Semenom slobody

stala sa krv naša.

 

 

Hnúšťanky presvedčivo porazili B. Bystricu

11. apríl 2014 - 10:52

Hráčky Iskry neponechali v poslednom domácom vystúpení nič na náhodu.

Tereza Štefániková

Volejbalistky Iskry Hnúšťa privítali v osemnástom kole prvej juniorskej ligy Východ ŠVK Tatran Banská Bystrica. Zverenky trénera Igora Pasiara a asistentky Ivety Slivkovej nastupovali na stretnutia záverečného kola s vedomím, že už majú zabezpečenú účasť na majstrovstvách Slovenska. Hnúšťanky zdolali Banskobystričanky s prehľadom, nestratili ani set. Družstvo z mesta pod Urpínom trénuje bývalá volejbalistka Iskry Radka Národová. Jej asistentkou je rovnako bývalá hnúšťanská hráčka Pavlína Slivková. Iskra obsadila so 60 bodmi (devätnásť víťazstiev, trinásť prehier) štvrté miesto. Vrchol sezóny ju čaká v máji.

VK Iskra Hnúšťa – ŠVK Tatran Banská Bystrica 3:0 (15, 20, 17), 3:0 (16, 16, 15)

Domáce hráčky sa vyhli zbytočným komplikáciám a potvrdili vyššiu výkonnostnú úroveň, než majú dievčatá z Banskej Bystrice.

VK Iskra: Patrícia Kvetková, Miroslava Hochmannová, Michala Mrnková, Nikola Klembuszová, Ivana Belicová, Tereza Štefániková (Júlia Pásztorová, Lenka Tokárová). Proti Tatranu nezasiahla do hry Stanislava Vetráková, ktorá nebola zdravotne fit.

Najvyššou hráčkou v hnúšťanskom tíme je Miroslava Hochmannová a najnižšou Júlia Pásztorová. „O dobrú zábavu sa stará väčšinou Stanka Vetráková. Naopak, najtichšou z nás je Lenka Tokárová,“ povedala pre Echoviny.sk hnúšťanská kapitánka Patrícia Kvetková. Káder Iskry tvorí v súčasnosti deväť dievčat. „Kondične sme približne na rovnakej úrovni. Skoro všetky sa cítime lepšie v gala než v športovom oblečení. Na výzore si dávame záležať všetky,“ uviedla Kvetková. Tá tlmočila názor, že najobľúbenejším nápojom je v ich kolektíve džús a najlepšou študentkou je Michala Mrnková. „Bez mobilu vydržím najkratšie práve ja,“ konštatovala Patrícia. Označila sa aj za najväčšiu spachtošku v družstve. Ďalej prezradila, že štyri hráčky sú zadané a päť ich je nezadaných.

 

 

 

 

 

R. Krivoš: Spomienky na Vianoce a Silvester v Tisovci (5. časť)

11. apríl 2014 - 8:33

Piata časť seriálu spomienok maliara a tisovského rodáka Rudolfa Krivoša na svoje rodné mesto zverejnená v knihe Almanach spomienok na Tisovec.

Kto je Rudolf Krivoš sa dozviete tu: Rodák z Tisovca je maliarom slovenských desaťročí

Prečítajte si aj: R. Krivoš: Spomienky na detstvo v Tisovci (1. časť)

Prečítajte si aj: R. Krivoš: Spomienky na šport v Tisovci (2. časť)

Prečítajte si aj: R. Krivoš: Spomienky na Rómov v Tisovci (3. časť)

Prečítajte si aj: R. Krivoš: Návrat do detstva v Tisovci (4.časť)

Spomienky na Vianoce v Tisovci 

Neviem, čo sa zachovalo zo zvykov, ktoré formovali moju generáciu. Na Vianoce, po tisovsky Kračún, môj starý otec hovorieval aj Dohviezdny deň, sa cez deň pôstilo. Na obed sa jedli zemiaky pečené v šupke s maslom a s kyslým mliekom. Poobede sme so starým otcom osadili stromček do dreveného kríža a odniesli do izby. Býval vždy trojmetrový. Mama ho zdobila už s kúpenými ozdobami, okrem orechov zabalených v staniole a pochopiteľne toho, čo bolo na stromčeku jedlé, to znamená salónikov, medovníkov. Salónky mama robila týždeň pred Vianocami a po večeroch sme ich balili do salónového papiera a staniolu a priväzovali nite na zavesenie. Takto to bolo rok čo rok. Salónky sme balili aj v r. 1945 s jedným rozdielom – salónky boli z dreva. Zásobovanie pred príchodom frontu nebolo nijaké, prázdne obchody zavreté. Takže to málo cukru, čo sa ušetrilo, bolo treba odložiť na zopár koláčov. V tom roku neboli pod stromčekom ani žiadne darčeky. Vlastne tie darčeky, ani predtým ani potom, nebývali v našom detstve prepychové. Čiapka, šál, knižka, pre mňa pastelky a papier, aby som aspoň cez sviatky nemusel kresliť na použité škarnicle od múky alebo cukru, lebo toho papiera som cez zimu pokreslil neúrekom.

Bola taká povera v Tisovci, že od Lucie do Vianoc bolo treba urobiť stolček, na ktorý sa nesmeli použiť klince. Každý deň sa muselo na ňom niečo urobiť, na vianočnú omšu zobrať do kostola a posadiť sa naň a potom človek videl okolo oltára tancovať všetky tisovské strigy. Musel ale mať plné vrecko maku, lebo bosorky by ho naháňali po ceste domov a boli by ho dodriapali na smrť. Keď ale rozsypal po ceste mak, strigy ho museli všetok pozbierať, takže zatiaľ stačil dobehnúť domov. Nikdy som to neskúsil, ani nikoho, kto by takýto experiment urobil nepoznám, takže doteraz neviem, koľko bolo v Tisovci stríg.

Hovorilo sa o jednej tetke, ktorá vypásala svojou kravičkou jarky popri cestách. Že je striga a že vie dojiť trakavú plachtu. Len mi nešlo do hlavy, prečo sa trápi s trakavou plachtou a nedojí radšej kravu.

Na Vianoce mám jednu spomienku, ktorú nevymazalo ani sedemdesiat rokov života. Bol začiatok vianočnej omše a kostol bol už plný, keď vošlo štyri či päť gazdov v bielych kabaniciach. Asi sa ponáhľali, lebo keď sňali čierne baranice, začala im stúpať zo spotených hláv v mrazivom vzduchu kostola para. Pravidelné stĺpiky pary na tmavom pozadí kostola. Vyzeralo to úplne magicky. Možno má detská pamäť schopnosť preštylizovať situácie, ale mňa v tej chvíli napadlo, čo ma učili na náboženstve o zoslaní Ducha svätého na hlavy apoštolov v podobe ohnivých jazykov.

Na druhý sviatok vianočný bývali štefanské zábavy spočiatku v Sokolovni, neskôr na traktíre – v dnešnej obradnej sieni radnice. Medzi sviatkami sa hrali aj divadelné predstavenia miestnych ochotníkov v réžii báťu Béla Krišku. Súbor mal vysokú úroveň aj jeho zásluhou. Divadelníctvo malo v Tisovci dlhú tradíciu, veď dokonca pred vyše storočím si tu ochotníci trúfi inscenovať časť Smetanovej Predanej nevesty.

Silvester v Tisovci

Silvester, aspoň v našej rodine, bol vlastne reprízou Vianoc – celodenný pôst, večer kapustniarka a opekance, pravdaže hriatô nesmelo chýbať. Starý otec sa pomodlil, zavinšoval, „aby smo sa takto za rok zase stretli.“ Večer boli zasa zábavy. Za môjho detstva a mladosti sa v Tisovci žilo veľmi spoločensky, hlavne v čase od Vianoc, cez Fašiangy až po Popolnicovú stredu, keď sa pochovávala s veľkým nárekom basa. Zábavy, maškarné plesy, kabarety a kultúrne akadémie, ktoré robil Samovzdelávací krúžok pri tisovskom gymnáziu. V tom čase bol veľmi aktívny a dokonca vydal zbierku básní vtedajších gymnazistov, neskôr známych básnikov Milana Krausa, Ctibora Štítnického a Jána Brocku pod titulom Kniha priateľov.

Pamätám si jeden vydarený kabaret so skečmi – kupletmi, na začiatku s dobrým režijným gagom, keď vyťahovali na javisko z drevenej debny „sušených“ účinkujúcich. Pochopiteľne, debna bola umiestnená na šepkárskej búdke a účinkujúci čakali v podzemí. Bola to paródia na pomoc z UNRRA, ktorá okrem rôznych konzerv zo zásob americkej armády po vojne dodávala sušené mäso, ktoré bolo pre nás nevídanou atrakciou a malým zázrakom a výborne chutilo v kapuste.

 

Foto: Svetový deň vody v „špecke“ v Klenovci

9. apríl 2014 - 14:09

22. marca si všade na svete pripomenuli Svetový deň vody. Tak tomu bolo aj na ŠZŠ v Klenovci.

Voda – číra, bezfarebná tekutina, bez vône a chuti. Podľa opisu pre človeka ničím zaujímavý a nepodstatný element. No, ako mnohí vieme, opak je pravdou. Voda je neodlúčiteľnou súčasťou všetkého ľudstva, rastlinstva i živočíšstva na Zemi. Bez nej rastliny vyschýnajú, ľudia a zvieratá umierajú. Bez nej nie je možný život.

Vážime si, že jej máme dostatok? Uvedomujeme si to, že sa kedykoľvek počas dňa môžeme napiť koľko nám hrdlo ráči? Staráme sa, aby boli naše potoky a rieky čisté? Dostatočne ňou šetríme a zbytočne neplytváme? Spomenul si niekto z vás, že 22.marca mala táto blahodarná tekutina svoj sviatok?

Ak ste na všetky predchádzajúce otázky odpovedali áno, ste človek, ktorý si váži a uvedomuje, aké sú pre nás nevyhnutné a dôležité modré miesta na našej planéte. Ste človek, ktorý sa stará o naše životné prostredie a má rád planétu, na ktorej žije. Ale ak sa medzi vašimi odpoveďami objavilo slovo nie, skúste sa nad sebou zamyslieť a popremýšľať nad tým, ako sa odvďačiť našej Zemi za dary, ktoré nám dáva.

22. marca si všade na svete pripomenuli Svetový deň vody. Teda, aspoň by to tak malo byť, ak si skutočne vážime to tekuté číre zlato, ktorého v súčasnosti my máme dostatok.

Keďže spomínaný deň pripadol na víkend, my v škole sme si tento deň pripomínali počas celého nasledujúceho týždňa, keď pani učiteľky na prírodovedných predmetoch prostredníctvom Power Pointovej prezentácie priblížili žiakom problematiku využívania pitnej vody v bežnom živote a ozrejmili im význam šetrenia, ochrany a správneho hospodárenia s vodou. Na záver týždňa si starší žiaci nadobudnuté vedomosti overili vo vedomostnom kvíze a mladší ich výtvarne stvárnili. Potom nasledovali zábavné „vodoaktivity“, kde mali spomedzi rôzne ochutených vôd určiť, ktorá je čistá, pramenitá. Ďalej sa snažili čo najrýchlejšie vypiť cez slamku väčšie množstvo vody a tiež sa učili ako prenášať vodu v slamke.

Verím, že žiaci okrem veľkej zábavy, ktorú zažili pri „vodoaktivitách“, nadobudli aj vedomie o tom, aká je pre nás a všetko živé na tomto svete voda nesmierne dôležitá a že by sme s ňou nemali plytvať.

O tom, že problematika týkajúca sa vody nie je pre našu školu ľahostajná, svedčí aj fakt, že sme sa zapojili do grantového programu Nadácie Ekopolis a spoločnosti Nestlé Slovensko „Nestlé pre vodu v krajine“, v rámci ktorého budeme v projekte Kvapka pre našu planétu organizovať i ďalšie podporné aktivity zamerané na šetrenie, ochranu a správne hospodárenia s vodou.

„Táto aktivita sa uskutočnia vďaka finančnej podpore Nadácie Ekopolis a spoločnosti NESTLÉ Slovensko v rámci programu Nestlé pre vodu v krajine“

 

 

Hnúšťa daruje kvapku krvi, príďte pomôcť aj vy!

9. apríl 2014 - 13:49

Mesto Hnúšťa sa podujalo zorganizovať „Primátorskú kvapku krvi“, odber darovanej krvi sa uskutoční dňa 14. apríla od 8,00 hodiny v prístavbe Domu kultúry v Hnúšti.

Darovanie krvi je skutočným „darom života“, ktorý zdravý jedinec môže poskytnúť ľuďom chorým a po úrazoch. Je to veľmi prospešný, bezpečný a jednoduchý humánny krok.

Ide o nultý ročník darovania krvi v Hnúšti. Určite by som bol rád, keby sa tejto akcie zúčastnilo čo najviac ľudí a možno založíme tradíciu tejto ušlachtilej činnosti v našom meste. Viem, že v Hnúšti je veľa stabilných a dlhodobých darcov a cieľom tejto akcie je podporiť aj tých, ktorí darujú krv len sporadicky alebo darovať ešte neboli. Vždy platila veta a platiť aj bude: Nikdy neviete, kedy budete krv potrebovať aj vy,” povedal o  darcovskej akcii pre Echoviny.sk primátor Hnúšte Michal Bagačka.

Celý proces darovania krvi trvá, od registrácie až po odchod domov, približne hodinu a samotný odber len 5 – 15 minút, počas ktorých daruje darca 450 ml krvi. Krv je ďalej spracovaná (rozdeľovaná) na jednotlivé zložky, ktoré môžu pomôcť zachrániť ľudské životy. Preukážete sa občianskym preukazom a vašou kartou poistenca a pokiaľ nie ste prvodarca, aj vašou kartou darcu krvi.

Príďte a pomôžte tým, ktorí Vašu pomoc potrebujú.X