Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 2 hod 9 min

Trasu okolo Malohontu dokončilo v daždi 69 cyklistov

15. september 2014 - 16:17

Na preteky I. ročníka Teatro Okolo malohontu v silnom daždi nastúpilo 77 cyklistov, 9 z nich počas pretekov odstúpilo. Trasa viedla aj cez Klenovec a Hnúšťu.

Takmer 100-kilometrový cestný pretek odštartoval v námestí v Rimavskej Sobote v nedeľu o 10:30 dopoludnia. Za vytrvalého dažďa pretekári pokračovali po trase cez Vyšnú Pokoradz, Horné Zahorany, Kraskovo, cez Rimavskú Baňu, Kokavu nad Rimavicou, Klenovec, Hnúšťu, do obce Rovné, Potok, Hrušovo, Lukovištia a cez Vyšnú Pokoradz späť do Rimavskej Soboty. Pretekárov prišli aj v daždi povzbudiť aj ľudia v Klenovci a Hnúšti. Práve na sedle Chorepa a Brezina boli dve horské prémie.

Víťazom sa stal 19-ročný Štefan Nôta z Hriňovej s časom 2h 52:34,48. Ako druhý dorazil do cieľa Filip Balciar z Rimavskej Soboty, tretí bol Dušan Kozel z Košíc. Horské prémie na Chorepe a Brezine získal rimavskosoboťan Kamil Juhaniak, ktorý dorazil v celkovom poradí štvrtý. Jediný Hnúšťan na trati, Lukáš Molnár, sa umiestnil na celkovom 55. mieste, vo svojej kategórii mužov 18-22 r. skončil siedmy.
Kompletné výsledky pretekov si môžete pozrieť tu.

Na Memoriáli D. Gálovej triumfovali Soboťanky

14. september 2014 - 20:13

Hnúšťanské juniorky zaznamenali na domácom podujatí iba prehry a skončili posledné.   

Hnúšťanské hráčky Tereza Štefániková (vľavo) a Ivana Belicová

Mestská športová hala v Hnúšti bola v sobotu dejiskom 21. ročníka Memoriálu Danky Gálovej vo volejbale žien. Predstavilo sa na ňom päť tímov. S výnimkou prvoligových junioriek VK Iskry Hnúšťa išlo o prvoligové družstvá žien. Hralo sa spôsobom každý s každým na dva víťazné sety, čo prinieslo porciu desiatich stretnutí. Na turnaji kraľovali hráčky VK Slovan Rimavská Sobota. Tie zvádzali súboje s najužším kádrom zo všetkých tímov. Sedem statočných slovanistiek však nenašlo premožiteľky, tri z nich sú mamičky. Zaujímavosťou je, že v rimavskosobotskom celku mali zastúpenie prakticky tri generácie, a to počnúc od štyridsaťtriročnej borkyne, cez dvadsaťsedem – dvadsaťosemročné skúsené harcovníčky až po štrnásťročnú hráčku. Druhá najmladšia mala šestnásť. Úspešné ťaženie začali zverenky trénerky Aleny Kudlíkovej st. výhrou 2:0 nad hnúšťanskými dievčatami. Rimavská Sobota potom zdolala Zvolen  rovnako 2:0 a zhodne 2:1 pokorila Krupinčanky i Prešovčanky.

Juniorky Iskry dosiahli presne opačnú bilanciu než slovanistky. Zbierali len prehry a obsadili poslednú priečku.  Partia vedená trénerom Igorom Pasiarom a asistentkou Ivetou Slivkovou sa musela zaobísť bez trojlístka Mrnková, Vetráková a Knechtová. Nastúpila však za ňu hnúšťanská odchovankyňa Lucia Tokárová, ktorá v uplynulej sezóne hosťovala v UKF Nitra.

„Hnúšťanské družstvo nehralo v kompletnom zložení. Príležitosť dostali aj mladé dievčatá ako Lenka Tomengová, ktorá je ročník narodenia 2001 a Gabriela Balciarová (1999). Objavovali sa v podaní našich hráčok ešte mnohé chyby v koncovkách a v rozhodujúcich chvíľach,“ uviedol pre Echoviny.sk športový riaditeľ VK Iskra Štefan Majeský.

Výsledky VK Iskra:

R. Sobota – Hnúšťa 2:0, Prešov – Hnúšťa 2:0, Zvolen – Hnúšťa 2:0, Krupina – Hnúšťa 2:1.

Káder Hnúšte: Hochmannová, Klembuszová, Pásztorová, Belicová, Tomengová, Lenka Tokárová, Štefániková, Balciarová, Lucia Tokárová.

Poradie: 1. VK Slovan R. Sobota (Kudlíková ml., Drugdová, Megelová, Žírošová, Štubniaková, Antalová, Pisárová) – 8 bodov (štyri víťazstvá), 2. TJ Slávia TU Zvolen – 6 bodov (tri výhry, jedna prehra), 3. VK ŠK Elba Prešov – 4 body (dve výhry, dve prehry), 4. TJ ŠK VK Krupina – 2 body (jedna výhra, tri prehry), 5. VK Iskra Hnúšťa – 0 bodov (štyri prehry).

„Myslel som si, že za prvým miestom pôjde Zvolen. Ten sa mi najviac páčil. Jeho hra mala dynamiku, ale zase hráčky urobili dosť vlastných chýb. Soboťanky dominovali na základe skúseností,“ povedal Majeský.   

Blížia sa voľby – nezávislí kandidáti získavajú podpisy

14. september 2014 - 14:55

Podľa zákona musí každý, kto má záujem kandidovať ako nezávislý poslanec, získať určený počet podpisov. Podpísať, či nepodpísať? Dozviete sa v tomto článku.

O komunálnych voľbách nám hovorí zákon č. 346/1990 Zb. o voľbách do orgánov samosprávy obcí . Podľa zákona musia politické strany a nezávislí kandidáti, ktorí sa chcú 15. novembra v komunálnych voľbách uchádzať o hlasy voličov, podať kandidačné listiny miestnym volebným komisiám najneskôr do 55 dní pred dňom volieb, teda do 21. septembra do 24:00.

O hlasy voličov môžu bojovať aj nezávislí kandidáti, tí však musia ku kandidačným listinám dodať i petície podpísané voličmi podporujúcimi ich kandidatúru. Potrebný počet podpisov upravuje zákon podľa veľkosti obce. V Hnúšti, Klenovci i Tisovci, resp. v obciach s počtom obyvateľov od 2001 do 20 000 je potrebných 200 hlasov pre kandidátov na poslancov i pre kandidátov na post starostu, alebo primátora. V menších obciach od 500 do 2000 obyvateľov stačí 100 podpisov.

Nezávislí kandidáti majú na zozbieranie potrebného počtu ešte niekoľko dní. Môže sa stať, že niekde oslovia a požiadajú o podpis aj vás:

Je vašim slobodným rozhodnutím, či kandidátovi petíciu podpíšete. V konečnom dôsledku nejde o voľbu – pretože na pozíciu ho musia zvoliť občania vo voľbách.

Podpisom sa k ničomu nezaväzujete a podpísať petíciu môžete aj viacerým kandidátom.

Ak niekomu petíciu podpíšete, voliť ho napriek tomu nemusíte. Je iba na Vašom rozhodnutí, či týchto kandidátov budete aj voliť, či k voľbám prídete a aké mená zakrúžkujete.

Predvolebná kampaň sa začína 29. októbra a končí sa 13. novembra o 7:00. Vedenie kampane mimo tohto času zákon zakazuje. Starostov, primátorov a poslancov zastupiteľstiev obcí a miest budeme na najbližšie štyri roky voliť v sobotu 15. novembra. Hlasovať sa bude od 7:00 do 20:00. Keďže mestských a obecných zástupcov sme naposledy riadne volili v sobotu 27. novembra 2010, uplynie im volebné obdobie presne 27. novembra tohto roka.

Klenovský bedmintonista trojnásobným lídrom rebríčka

13. september 2014 - 22:33

Vrcholom sezóny by pre Šmatláka mali byť ME do 19 rokov.

Richard Šmatlák

Do novej sezóny vstupuje bedmintonista TJ Družstevník Klenovec Richard Šmatlák ako slovenská jednotka medzi mladšími dorastencami vo všetkých troch disciplínach. „Minulá sezóna bola pre mňa veľmi vydarená. Budem sa snažiť obhájiť tú prvú priečku vo dvojhre, štvorhre i v mixe. Keďže do nej vstupujem s novými partnermi v párových disciplínach, bude tá obhajoba náročnejšia,“ vyjadril sa pre Echoviny.sk mládežnícky reprezentant Šmatlák. „Na nový ročník som sa snažil pripraviť čo najlepšie. Dúfam, že sa mi v ňom bude dariť od prvého turnaja. V júli som trénoval viac individuálne, zameriaval som sa na kondíciu. Na začiatku augusta som bol s reprezentačným výberom na týždennom sústredení v slovinskej Mirne, kde sme sa pripravovali pod vedením indonézskeho trénera. Potom som išiel na trojtýždňové reprezentačné sústredenie do Prešova, kde sme trénovali dvojfázovo s čínskou trénerkou. Zdokonaľovali sme hlavne techniku, ale venovali sme sa aj kondícii.“

V Klenovci sa pripravuje pod taktovkou Ivana Majorského a Richarda Bálinta. „Zo sparingpartnerov mi ostal len Marek Trnavský a Dárius Bálint,“ poznamenal šestnásťročný Richard.  Jeho hlavným cieľom je uspieť na medzinárodných turnajoch v kategórii starších dorastencov. „S reprezentačným výberom juniorov by sme mali cestovať na turnaje do Slovinska, Poľska, Česka, Maďarska a predstavím sa aj na domácom podujatí Yonex Slovak junior. Mám ambície znovu získať tri zlaté medaily na majstrovstvách Slovenska mladších dorastencov a presadiť sa tiež v kategórii starších dorastencov. Vrcholom súťažného ročníka by pre mňa mali byť majstrovstvá Európy do 19 rokov, tie budú v Poľsku, teda ak sa mi tam podarí nominovať,“ uviedol Šmatlák.

 

Cyklistické prekety v nedeľu vedú cez Hnúšťu i Klenovec

13. september 2014 - 2:06

V nedeľu septembra štartuje 1. ročník cyklistických pretekov Teatro okolo Malohontu. Okolo poludnia prejde pelotón z Chorepy cez Hnúšťu smerom na Rovné.

V nedeľu štartuje 1. ročník cyklistických pretekov Teatro okolo Malohontu. Sily si zmerajú profesionálni cyklisti s kondičnými, malí s veľkými, starí s mladými, inými slovami – vítaní sú všetci, ktorí majú radi jazdu na dvoch kolesách. Ako bonus sa môžu pretekári tešiť na nádherné prostredie nášho regiónu.

“Cyklistické preteky Teatro Okolo Malohontu vznikli pri príležitosti popularizácie cestnej cyklistiky a propagácie Rimavskej Soboty a regiónu Malohontu v rámci celého Slovenska. Svojím kopcovitým profilom majú charakter populárnych klasických jednodňových cyklistických pretekov ako napríklad Liege–Bastogne–Liege, alebo Giro di Lombardia. Skorá jesenná príroda v septembrovom termíne v krásnom prostredí Malohontu a cieľ na dlažobných kockách historického hlavného námestia v Rimavskej Sobote, dodá týmto pretekom osobité čaro. Sú určené pre všetkých cestných cyklistov, amatérskych, alebo licencovaných pretekárov. Dĺžka trasy je volená s ohľadom na charakter pretekov. Nie je prehnane dlhá, čím dáva možnosť aktívneho pretekania, bez rizika nedokončenia pretekov. Veríme, že kvalita podujatia a atraktivita trate prilákajú množstvo pretekárov, ale aj divákov,” uvádzajú organizátori pretekov na svojej oficiálnej stránke www.okolomalohontu.sk.

Kadiaľ povedie trasa?

Trasa pretekov začína v Rimavskej Sobote a pokračuje smerom na Vyšnú Pokoradz, Horné Zahorany, Kraskovo, cez Rimavskú Baňu, Kokavu nad Rimavicou, Klenovec, Hnúšťu, do obce Rovné, Potok, Hrušovo, Lukovištia a cez Vyšnú Pokoradz späť do Rimavskej Soboty.

Trasa pretekov vedie po cestách 2. a 3. triedy, cesty sú v slušnom stave. Všetky križovatky budú zabezpečené organizátormi a políciou. Technický zjazd z 1. horskej prémie, sedlo Chorepa, je na novom asfalte, Medzi obcami Potok (65km) a Hrušovo (71.3km) sa nachádza 6,3km dlhý úsek cesty po úzkej 3 metre širokej lestnej asfaltke; asfalt je nový a cesta bude úplne uzavretá od cestnej premávky pre pretekárov a sprievodné vozidlá. Cieľ pretekov je situovaný na hlavnom námestí v Rimavskej Sobote, posledných 50 metrov je po dlažobných kockách.

Približne 150 domácich i zahraničných pretekárov vyštartuje o 10:30 hod. z rimavskosobotského námestia. V okolí Hnúšte môžete pretekárov povzbudiť hlavne v stúpaniach na horské prémie – na sedle Chorepa a sedle Brezina. Prví pretekári by mohli sedlo Chorepa prekonávať približne v čase o 11:30 hod., cez Hnúšťu by pelotón mal prejsť okolo poludnia. 

Hrachovo si Dňami obce pripomína 661. výročie

12. september 2014 - 8:21

V piatok a sobotu lákajú do Hrachova športové podujatia a vystúpenia folklórnych súborov z regiónu.

Obec Hrachovo má za sebou slávnu históriu a v týchto dňoch si slávnostne pripomenie už 661. výročie prvej písomnej zmienky o obci. V 14. storočí bol v v strede obce postavený hrad. Po tom, čo bol v roku 1909 zničený, nezostali po ňom ani ruiny – na jeho mieste dnes už stoja domy – priestor hradu je od roku 1950 zastavaný. Hrad mal aj vlastný hradný kaštieľ, v ktorom bol väznený Juraj Jánošík, čo dokazujú aj historické dokumenty.

Dni obce 2014 sa v Hrachove začínajú v piatok 12. septembra slávnostným zastupiteľstvom, na ktorom budú udelené ocenenia a v rámci hudobného programu vystúpi Základná umelecká škola zo Sliača, ktorá si už v regióne získala fanúšikov svojimi vystúpeniami v Tisovci a v Hnúšti.

Kresba hradu a šľachtickej školy v popredí z 19.storočia.

V sobotu deň odštartuje športovým dopoludním na ihrisku. Popoludní sa na pódiu postupne vystriedajú spevácke skupiny z Hrachova a Čerenčian, folklórny súbor Vepor a heligonkári z Klenovca. Program ukončí hudobná skupina Klasik z Tisovca.

Výstraha 2. stupňa: Meteorológovia varujú pred dažďom

11. september 2014 - 15:12

Výdatné zrážky majú trvať až do piatkového popoludnia. Môžu prerásť v povodne.
Meteorológovia varujú pred dažďom a povodňami z trvalého dažďa – na štvrtok a piatok vydali výstrahu 2. stupňa pre okresy Poltár i Rimavská Sobotu. Silné dažde by mali prísť najmä vo štvrtok, kedy sa očakáva úhrn zrážok 35-70 mm. “Tento úhrn zrážok predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,” informuje web SHMÚ.
Očakávajú sa zrážky, z ktorých môžu byť spôsobené väčšie toky riek, vybreženie potokov a škody na majetku. Vzhľadom na očakávaný vytrvalý dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov, zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivite.

 

Hnúšťa podpísala zmluvu s novým investorom Versaco

10. september 2014 - 7:46

27. augusta prebehla v Hnúšti návšteva predstaviteľov poľskej firmy Versaco, na ktorej došlo k podpisu zmluvy o prenájme starej lisovne v areáli priemyselného parku v Hnúšti.

Spoločnosť Versaco, ktorá na Slovensku už úspešne podniká v Rimavskej Sobote, rozširuje svoju výrobu do mesta Hnúšťa. Firma odkúpila ešte minulý rok spoločnosť T – Gum v Hnúšti. Zahájila rekonštrukčné práce na budovách a 27. augusta podpísalo vedenie mesta Hnúšťa zmluvu o prenájme susednej budovy – starej lisovne.

Versaco sa zaoberá výrobou plastových komponentov pre automobilový priemysel, ako sú napríklad puklice. Väčšina výroby ide na export do Európy a len približne 10% ostáva na slovenskom trhu.

Vďaka investorovi sa odhaduje vytvorenie 50 až 60 pracovných miest a preinvestovanie minimálne 1,5 milióna eur.

Zmluva o prenájme je podpísaná, takže teraz už nič nebráni tomu, aby firma Versaco v čo najkratšom čase zahájila rekonštrukčné práce,” povedal pre Echoviny.sk primátor mesta Hnúšťa Michal Bagačka.

O ďalších rokovaniach vás budeme informovať.

 Hnúšťania i Tisovčania súperov deklasovali

10. september 2014 - 7:25

Útočník Iskry Radoslav Doboš žiaril, Mýtnej nasúkal päť gólov.

Radoslav Doboš

Štvrtá liga Juh pokračovala šiestym kolom. Hráči FK CSM Tisovec privítali FC Slovan Divín. Zverenci kormidelníka Jána Rosiara ml. boli pri streleckej chuti a hostí poslali domov s nakladačkou. Hetrikom sa na nej podieľal Rudolf Šavlík. Mančaft z mesta pod Hradovou má jedenásť bodov (tri výhry, dve remízy, jedna prehra so skóre 16:5) a figuruje na štvrtej priečke.

 FK CSM Tisovec – FC Slovan Divín 8:1 (3:0)

Gólový koncert domácich odštartoval v 17. min Rudolf Šavlík. Na rozdiel dvoch gólov zvýšil v 28. min Peter Gajan. Tretí úder zasadil hosťom v 33. min Šavlík. Krátko po zmene strán skompletizoval Rudolf Šavlík svoj hetrik, v 47. min upravil priebežný stav na 4:0. Tisovčania sa s ním neuspokojili a v 57. min sa v koncovke presadil druhýkrát Gajan. Divínsku sieť rozvlnil v 68. min aj Severín Zelenák. Hosťom sa podarilo dosiahnuť čestný úspech v 84. min zásluhou P. Štengla. Lenže hráči FK CSM ešte pridali dva zásahy. V 86. min sa zapísal do streleckej listiny Lukáš Ulický a v 90. min do nej pribudlo aj meno Michala Nagaja.

FK CSM: Belica (61. Košičiar) – Očenáš, Tyčiak, Slovák, Vrabec (69. Ulický) – Zelenák, Dacho, Levický, Hradovský – Šavlík (55. Nagaj), Gajan.

FK Iskra Hnúšťa – TJ Družstevník Mýtna 6:1 (3:0)

V šiestom kole piatej ligy (skupina D) partia vedená koučom Lukášom Migaľom jednoznačne triumfovala. Ústrednou postavou duelu bol Radoslav Doboš, ktorý sa presadil päťkrát. Hráč s číslom desať na drese prekonal gólmana Mýtnej prvýkrát v 21. min, druhý zásah pridal Doboš v 30. min a tretí v 41. min. Na rozdiel štyroch gólov zvýšil v 49. min Tomáš Tavarský. Radoslav Doboš skóroval aj v 55. min. V 60. min sa postarali hostia o kozmetickú úpravu skóre zásluhou Demanka, ale posledné slovo mal v 74. min znovu Doboš. Iskra sa nachádza so šiestimi bodmi (dve výhry, štyri prehry so skóre 10:11) na jedenástom mieste.

 Iskra Hnúšťa:Dominik – Foľko, Tavarský,Milan Šagúl –L. Petrok (64. Kolesár), Ladika, M. Petrok, Jakubec (76. P. Beňuš), Černák – Šaliga, Doboš.

 ŠK Rimavská Seč – TJ Družstevník Klenovec 2:5 (2:1)

V šiestom kole prvej triedy sa stretli dva tímy, ktoré účinkovali vlani o súťaž nižšie. Domáci dvakrát vyhrávali, ale napokon si tri body odviezli zverenci trénera Ondreja Barta. Úvodný gól dal v 4. min J. Buša. V 18. min vyrovnal M. Boháčik na 1:1. Druhýkrát zabezpečil tímu z juhu Rimavskosobotského okresu vedenie J. Buša v 31. min. Po zmene strán však už strieľali góly iba hostia. V 60. min vyrovnal na 2:2 Peter Pláštik. Ten istý hráč naklonil v 75. min misky váh na klenovskú stranu. V 84. min premenil pokutový kop Tomáš Hlôška. Triumf Družstevníka spečatil v 90. min Peter Pláštik a skompletizoval zároveň svoj hetrik. Klenovský mančaft sa nachádza s 13 bodmi (štyri výhry, jedna remíza so skóre 13:5) na piatom mieste.

 Družstevník Klenovec: P. Hruška – Bavala, Boháčik, Miháľ (78. T. Medveď), Oláh – Hlôška, Miroslav Brndiar, T. Brndiar, Martin Kubinec (46. P. Brndiar) – M. Hruška (61. B. Bálint), Pláštik.

 Z mládežníckych súťaží

Tretia liga dorastencov Juh

FK CSM Tisovec – MFK Detva 1:0 (0:0)

Víťazný gól FK CSM zaznamenal kapitán Marek Stasík.

Druhá liga Juh starších žiakov

TJ Sklotatran Poltár – FK Iskra Hnúšťa 4:1 (2:0)

Gól Iskry vsietil Adam Bobrovský.

 

SÚŤAŽ: Vyhrajte s Echovinami knihu Srdce leva!

9. september 2014 - 17:09

Zapoj sa do súťaže s Echovinami, odpovedz na jednoduchú otázku a vyhraj knižnú novinku Srdce leva.

Echoviny.sk vám prináša súťaž o knižnú novinku Srdce leva, ktorú do súťaže venoval autor Prema Leo (Matej Kubaliak).

Zapojiť sa môže každý čitateľ spravodajského portálu Echoviny.sk.

Knihu vydalo martinské vydavateľstvo HladoHlas a teraz ju máte možnosť vyhrať a to hneď dvakrát! Keďže kniha vyšla vo verzii pre muža a vo verzii pre ženu, prebehne osobitne žrebovanie mužov a žien.

Ako sa do súťaže zapojiť

Stačí správne zodpovedať súťažnú otázku, ktorá znie: V akom meste sa narodil spisovateľ Prema Leo?

Aby ste to mali o niečo ľahšie, pripájame aj možnosti:

A: Tisovec

B: Hnúšťa

C: Klenovec

Odpovede spolu s adresou, na ktorú v prípade výhry zašleme knihu, zasielajte na náš redakčný email: redakcia@echoviny.sk

Zo správnych odpovedí vyžrebujeme dvoch výhercov – muža a ženu.

Súťaž potrvá do 20. septembra.

Viac o knihe Srdce leva nájdete TU!

Viac informácii o činnosti a projektoch Prema Lea sa dozviete na jeho novom webe www.premaleo.sk.

Tisovec: Prechod Clementisovou cestou uzavrie Peter Bič Projekt

8. september 2014 - 19:05

Primátor Peter Mináč chce myšlienku pochodu priblížiť k mladým ľuďom aj hudbou. Spomienkový pochod pri príležitosti 112. výročia narodenia a 62. výročia úmrtia politika a spisovateľa Vladimíra Clementisa, známa pod názvom turistický prechod „Clementisovou cestou“, sa uskutoční v sobotu, 20. septembra.

Podujatie začne však už vo štvrtok, 18. septembra stretnutím so spisovateľom a novinárom Ľubošom Juríkom, autorom divadelnej hry Smrť ministra a uvedením tejto divadelnej hry v kinosále MsKS. V piatok sa v evanjelickom kostole uskutoční hudobný koncert venovaný obetiam represálií 50-tych rokov. V rámci programu vystúpia aj súbory z partnerských miest a obcí Ludgeřovice (Česká republika), Putnok (Maďarská republika) a Nowy Zmigród (Poľská republika).  Večer ukončí vystúpenie skupiny La Gioia.

V sobotu ráno o ôsmej začne samotný turistický prechod, ktorý je plánovaný až do 15:00 hodiny. Po návrate položia účastníci vence ku pamätníku Vladimíra Clementisa a začne sa záverečný hudobný program.
„Pre staršie ročníky vystúpi Robo Kazík, ale chcel som, aby prišli aj mladí ľudia. Aj keď neprejdú turistickú trasu, aspoň nech sa zaujímajú o to, na koho spomíname a prečo. Hudba je dobrý spôsob, ako zaujať mladých,“ hovorí o tradícii pochodu a skutočnosti, že pozval na podujatie populárny Peter Bič projekt, primátor Peter Mináč. Ako dodáva, táto akcia je jeho srdcovkou a každý rok sa na ňu veľmi teší. Nakoniec, je byť na čo hrdý, veď prvý turistický pochod na Clementisovu počesť sa uskutočnil 18. septembra 1982 a tento rok sa koná už jeho 33. ročník.

Politik, právnik, spisovateľ Dr. Vladimír Clementis sa narodil 20. septembra 1902 v Tisovci. Po represáliách bol popravený 3.decembra 1952 v Prahe. Tohto roku si teda pripomíname jeho 111. výročie narodenia a 61. výročie úmrtia.
Do Komunistickej strany vstúpil v roku 1924. V rokoch 1935 – 1938 bol poslancom Národného zhromaždenia. V roku 1939 sa ako komunistický exulant dostal do internačného tábora, v januári 1940 vstúpil do československých jednotiek vo Francúzsku. Stranícke vedenie to v čase platnosti sovietsko – nemeckého paktu vyhodnotilo ako zradu a vylúčilo ho z KSČ.
V roku 1945 bol Clementis do KSČ opäť prijatý. Na IX. zjazde v roku 1949 bol zvolený za člena Ústredného výboru (ÚV) strany, zostal ním do roku 1951. V apríli 1945 sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve zahraničných vecí, od marca 1948 do marca 1950 bol ministrom zahraničných vecí. V tom čase riadil „repatriácie“ maďarského obyvateľstva zo Slovenska.
V septembri 1949 cestoval loďou do USA, kde sa ako vedúci čsl. delegácie zúčastnil na Valnom zhromaždení OSN. Potom, ako sa aj spolu so ženou vrátili z New Yorku, bol v januári 1951 zatknutý. V roku 1952 bol v procese s Protištátnym sprisahaneckým centrom pod vedením Rudolfa Slánskeho odsúdený na smrť a popravený. V roku 1963 ho rehabilitovali.

Katreniak bol dvakrát vylúčený

8. september 2014 - 18:23

Gólman z Hnúšte mal rozpačitý začiatok v Báhoni, tréner sa s ním chcel rozlúčiť.

Igor Katreniak

Priam kurióznym spôsobom vstúpil do aktuálnej sezóny brankár Igor Katreniak. Dvadsaťjedenročného Hnúšťana angažoval v lete ŠK Báhoň, nováčik tretej ligy Bratislava. Jeho súťažná premiéra však mala krátke trvanie. Už v 15. minúte stretnutia prvého kola Slovnaft Cupu na ihrisku SDM Domino Bratislava uvidel červenú kartu. „Dalo sa tomu vyhnúť. Po dlhej lopte za obranu som vybehol oproti nej mimo šestnástky. Bol som blízko pri domácom útočníkovi, ktorý to strelil do mňa, lenže do mňa aj naskočil a spadol. Za zastavenie súpera v jasnej gólovej šanci som dostal červenú kartu,“ povedal pre Echoviny.sk Katreniak. Za vylúčenie v pohári dostal stop na jeden duel. Keď si trest odpykal, nastúpil v stretnutí druhého kola treťoligovej súťaže na pôde FK Rača Bratislava. Ani ten však nedochytal. V 89. min bol totiž opäť vylúčený. „To bola moja blbosť, jednoducho skrat. Bolo to úplne zbytočné. Hrali sme vabank. Lopta prepadla cez nášho stopéra. Išiel som do nej. Myslel som, že si hráč domácich nespracuje dlhú loptu. Ale spracoval si ju, akurát si ma obhodil a pred šestnástkou som ho dvomi nohami zobral.“

Katreniak nechcel veriť, čo sa mu dvakrát za sebou stalo. „Povedal som si, že sa to už nemôže stať. Tréner Marián Tibenský si ma zavolal do kabíny. Vravel, že ešte nezažil, aby brankár dostal v dvoch zápasoch dve červené karty. Uviedol, že ma chcel vyhodiť. Podržalo ma však vedenie klubu.“ Znovu nemohol nastúpiť v jednom zápase. Potom sa však zas postavil medzi tri žrde a odchytal štyri duely v sérii. „Prvý z týchto zápasov mi vyšiel a v ďalších som neinkasoval góly, ktoré by išli na môj vrub,“ podotkol gólman, ktorý bol pred touto sezónou vylúčený len raz, a to v staršom doraste.

 

V Tisovci sa stretnú jaskynní potápači

8. september 2014 - 9:28

Zraz speleopotápačov organizuje Speleoklub Tisovec na počesť potápačov, ktorí pomáhali skúmať a objavovať zatopené jaskyne Muránskej planiny.
V dňoch 10. – 12. októbra 2014 sa v Tisovci uskutoční III. ročník Zrazu speleopotápačov. Súčasťou trojdňového podujatia sú exkurzie do vybratých jaskyniarskych a potápačských lokalít Muránskej planiny, výstavy podvodných fotoboxov a fotoaparátov a výstava fotografií a dokumentov venovaná 40. výročiu objavenia jaskyne Teplica a spomienke na zosnulých členov B. Poláka, M. Nešveru, M. Hinduliaka a Š. Dianišku.  Okrem toho sa na akcii budú dať zakúpiť jaskyniarske pomôcky, vybavenie, literatúra a suveníry.

Primátor Peter Mináč udelí na podujatí cenu primátora mesta Tisovec pre potápača Prof. Tibora Sasváriho. Nezabudnuteľná bude aj prehliadka Bobačky a Novej Michňovej, najväčších jaskýň Muránskej planiny. Večerné programy vyplní varenie jaskyniarskeho guľáša, premietanie odborných filmov, prednášky a diskusia, ale aj hudobná skupina Bluetrend z Rimavskej Soboty.

Popoludňajší program je podľa organizátora podujatia Ing. Dušana Hutku zo Speleoklubu Tisovec určený aj pre širokú verejnosť.

Foto: Dobrovoľníci z Tisovca vyčistili areál Šťavice

6. september 2014 - 23:05

Dobrovoľníci v Tisovci vyčistili vlastnými silami areál Šťavice a prameňa Dobrej vody. Echoviny.sk prinášajú fotogalériu.

Po prvých výzvach Občianskeho združenia T4, k účasti na brigády k čisteniu tisovskej Šťavice a prameňa Dobrej vody, môže každý návštevník zaregistrovať viditeľné zmeny.

“Za tri dni ( 15.,16. a 20. augusta) sa tu vystriedalo 86 dobrovoľníkov. Sú to ľudia, ktorým záleží na tom ako bude vyzerať v budúcnosti tento kúsok nášho mesta, ktorý bol kedysi našou pýchou a závideli nám ho v širokom okolí. Dobrovoľníci v oboch lokalitách vypiľovali divo rastúce kríky, kosili a hrabali dlhodobo neudržiavané priestranstvo od vysokých burín a tráv. Vyzbierali množstvo rôznych odpadkov a plastových fliaš, ktoré si zrejme ich majitelia pozabudli vziať so sebou.
Niektorí sa na brigádu len sľubovali a neprišli. Iní prišli aj bez ohlásenia a pracovali spoločne mladší aj starší občania mesta, niekde to boli viacerí z jednej rodiny. Sobotňajším prekvapením boli šiesti členovia poľovníckeho združenia Voniaca, ktorí pracovali najmä s motorovými pílami. Pomáhali tu aj mladé rodinky s deťmi, čo je naozaj dobrým príkladom. Veľa práce vykonali pri čistení členovia komisie Podnikateľskej a cestovného ruchu pri Mestskom zastupiteľstve, ktorí už v predchádzajúcich rokoch poukazovali na nutnosť „ dať do poriadku“ areál Šťavice a prameňa Dobrej vody. Projekt na nový prístrešok k prameňu Dobrej vody spracoval dobrovoľnícky J. Hecko. Všetkým, ktorí pomohli patrí veľká vďaka (môžete ich uvidieť na fotografiách M. Slabeja) a tí, ktorí to zatiaľ nestihli a sú ochotní pomôcť chceme oznámiť, že ďalšie brigády budeme organizovať v mesiaci september. Je potrebné vyčistiť areál amfiteátra, dorobiť prístupovú cestu k prameňu Dobrej vody a mnoho iného. V jeseni spoločne občania mesta rozhodnú ako by mal vyzerať altánok na mieste bývalej tančiarne. Návrhy máme už prisľúbené a dúfajme, že už v budúcom roku nájdeme finančné zdroje na jeho výstavbu. Pokúsime sa o to, tak ako teraz aj z nadácie Orange alebo iných projektov. Vedenie mesta bude musieť zabezpečiť pravidelné kosenie a udržiavanie areálu, pretože v opačnom prípade sa zopakuje podobný scenár a burina nám opäť prerastie cez hlavu,” povedala o dobrovoľníckej akcii Mgr. Irena Milecová z občianskeho združenia T4.

Foto: Pri príležitosti osláv SNP v Hnúšti vystavili uniformy a zbrane

5. september 2014 - 11:18

Hnúšťa si pripomenula 70. výročie Slovenského národného povstania. Okrem príhovorov si mohli prítomní prezrieť výstavu vojenských uniforiem a zbraní.

Výročie SNP si prišli ku pamätníku SNP na Námestie Janka Francisciho pripomenúť poslanci Mestského zastupiteľstva, primátor Michal Bagačka a členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Hnúšti.

Pietneho aktu kladenia vencov pri pamätníkoch padlých vojakov, ktorý sa uskutočnil v Hnúšti 3. septembra, sa zúčastňujú okrem predstaviteľov miest a zväzov protifašistických bojovníkov aj obyvatelia miest, najmú študenti škôl.

Vo štvrtok 29. augusta si Slovensko pripomenulo udalosti z pred 69. rokov, kedy v Banskej Bystrici vypuklo Slovenské národné povstanie. To bolo reakciou proti vstupu nemeckých vojsk na naše územie, ale zároveň, v širšom kontexte, aj proti vláde Jozefa Tisa. Aj keď hlavný odboj povstaleckej armády trval len zhruba mesiac, partizánskym spôsobom boja vytrvali jednotky v svojej snahe až do oslobodenia Slovenska na jar 1945.

VIDEO: Nočný beh a koncert na kúpalisku v Hnúšti

3. september 2014 - 11:39

Na podujatie, ktoré zorganizovalo o.z. Horná Rimava sa prišlo zabaviť, ale i zašportovať si približne 400 ľudí. Pozrite si videozostrih.

V sobotu, 29. augusta sa v Hnúšti konali naraz dve veľké podujatia – nultý ročník nočných bežeckých pretekov, o ktorých si viac môžete prečíťať v tomto článku a koncert hudobných skupín, ktoré zaujali najmä fanúšikov country, punku a rocku, ale aj slovenskej a českej populárnej hudby.

Ako prví sa o 18:00 na pódiu predstavili sympatíckí Košičania zo skupiny Oregon, ktorí zahrali to najlepšie od bratov Nedvědovcov a slovenskej a českej country. Počas ich vystúpenia si mohli všetci, ktorí prišli skôr, vyskúšať zadarmo si zastrieľať na terče z paintballových zbraní. O 20:00 vystriedal skupinu Oregon detský spevácky zbor z Hnúšte.

Po bežeckých pretekoch a vyhlásení víťazov sa na pódiu predstavila bratislavská skupina Zóna A, ktorá po 30-rokoch fungovania po prvý krát koncertovala v Hnúšti. Dnes už punkoví 50-tnici, ktorí prežili komunistickú cenzúru i vlnu televíznej slávy po páde totality, zabávali dav, ktorý sa rozrástol na približne 400 ľudí novšími piesňami ako Možno, Lucia, Nádherná zákerná, Nebuď hlúpa, či staršími ako Kde ste boli, Je to zlé, alebo Móda je už iná. Záver večera patril rockerom so skupiny Vestis, ktorí predviedli hudobnú smršť piesní českej skupiny Kabát.

 

Dnes si na cestách dajte pozor na policajné hliadky!

3. september 2014 - 7:46

Dnes na cestách v okrese Rimavská Sobota prebehne osobitná kontrola, budú posilnené policajné hliadky, uloženú sankciu vám môžu poslať poštou bez zastavenia.

Ako Echoviny.sk informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová: “Polícia v Banskobystrickom kraji pokračuje na cestách vo vykonávaní osobitných kontrol s cieľom pozitívneho ovplyvnenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Policajti dňa 3. 9. 2014 vykonajú na území okresu Rimavská Sobota osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. V rámci objektívnej zodpovednosti nemusia byť vodiči zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale polícia rozhodnutie o uložení sankcie za spáchaný správny delikt pošle držiteľovi vozidla poštou.”

Presvedčivá výhra hráčov FK CSM

3. september 2014 - 7:14

Hnúšťania utrpeli štvrtú prehru, Klenovec pokoril Bátku.

Hráč Iskry Lukáš Petrok

V štvrtej lige Juh sa hralo piate kolo. Hráči FK CSM Tisovec hostili TJ Prameň Kováčová. Zverenci lodivoda Jána Rosiara ml. nasúkali hosťom štyri góly a vyprevadili ich s prehrou rozdielom triedy. Na tretí pokus využili domáce prostredie naplno, keďže v dvoch predchádzajúcich stretnutiach remizovali. Mančaft z mesta pod Hradovou nazbieral osem bodov (dve výhry, dve remízy, jedna prehra so skóre 8:4) a figuruje na šiestej priečke.

FK CSM Tisovec – TJ Prameň Kováčová 4:0 (3:0)
Hostí načal v 3. min Rudolf Šavlík. V 19. min pridal druhý gól domácich Tomáš Antal a tretí v 26. min opäť Šavlík. Už po necelej polhodine tak bolo vymaľované. Štvrtý presný zásah Tisovčanov zaznamenal v 86. min Matúš Levický.

FK CSM: Belica – Vrabec, Tyčiak, Slovák, Dacho (87. P. Kriška) – Nagaj (71. B. Kriška), Antal, Levický, Hradovský – Šavlík, Zelenák (57. Ulický)

OŠK Radzovce – FK Iskra Hnúšťa 1:0 (0:0)
V zápase piateho kola piatej ligy (skupina D) sa schyľovalo k deľbe bodov, lenže v nadstavenom čase strhol Žilík víťazstvo na stranu domácich. Hnúšťania sa tak vrátili domov naprázdno. Tretíkrát sa predstavili vonku, ale ešte tam nezabodovali. Iskra sa nachádza s tromi bodmi (jedna výhra, štyri prehry so skóre 4:10) na dvanástom mieste.

Iskra: Dominik – Kováč, Tavarský, Foľko – L. Petrok (68. Trnavský), Ladika, M. Petrok, Kolesár (81. Jakubec), Černák – Doboš, Šaliga.

TJ Družstevník Klenovec – ŠK Bátka 2:0 (0:0)
V piatom kole prvej triedy zariadil klenovský triumf Tomáš Brndiar, autor obidvoch gólov. Ten prvý vsietil v 68. a druhý v 75. min. Minulý týždeň sa hrali aj stretnutia predohrávaného štrnásteho kola. Súboj Klenovec vs. ŠK Bastav Revúca – Revúčka bol však odložený pre zdravotné problémy hráčov hostí.
Družstevník je s desiatimi bodmi (tri výhry, jedna remíza so skóre 8:3) na piatom mieste, no odohral o dva zápasy menej než Ožďany, ktoré vedú tabuľku.

Družstevník Klenovec: I. Hruška – Bavala, Boháčik, Miháľ, Oláh – Hlôška (46. Fiľo, 77. Pavlík), Miroslav Kubinec, T. Brndiar, Martin Kubinec (46. P. Brndiar)– Pláštik, M. Hruška.

Z mládežníckych súťaží
Tretia dorastenecká liga Juh
FTC Fiľakovo – FK CSM Tisovec 6:2 (4:1)
Prvá prehra partie vedenej koučom Róbertom Hurákom. Dva góly FK CSM dal Marcel Sirota.
Druhá liga Juh starších žiakov
FK Iskra Hnúšťa – FK Sitno Banská Štiavnica 4:0 (1:0)
Góly: Adam Bobrovský 2, Tomáš Váradi, Radovan Petrok.
FK Iskra Hnúšťa – FTC Fiľakovo 0:9 (0:2)

Foto: Hnúšťanskí taekwondisti zabodovali aj v Chorvátsku!

2. september 2014 - 20:43

V dňoch 23.-24. augusta sa na chorvátskom ostrove Korčula konal 15. Korčula open 2014 v taekwonde. Súťažilo sa v oboch disciplínach, zápas i poomsae.

Súťaže sa zúčastnili aj súrodenci Damien Pavel Frgolec, Miroslav Barto a Kristína Bartová. Zverenci Mgr. M. Oláha a Mgr. I. Kyseľovej, členovia Taekwondo klubu Hnúšťa aj napriek letným prázdninám poctivo trénovali, čo sa ukázalo aj na ich výsledkoch.
V sobotu 23. augusta začala súťaž v zápasoch, ktorú otvoril Damien P. Frgolec. V zápase so súperom z Chorvátska ukázal svoje kvality a skúsenosti zo súťaží a súpera porazil bez problémov. V ďalšom zápase sa stretol so skúseným slovenským pretekárom. Toho však zaskočil svojou rýchlosťou, silou i technikou a zápas tak skončil Damienovým víťazstvom. Damien P. Frgolec obsadil 1.miesto.


Súťaž pre malého taekwondistu však pokračovala disciplínou “kick”, čo sú kopy na rýchlosť. Damien sa bez problémov “prekopal” až do finále, kde sa opäť stretol so Slovákom, ktorého taktiež prekonal hladko a získal aj tu 1.miesto. Zároveň sa malý 6. ročný Damien stal najlepším zápasníkom v kategórii chlapcov do 8 rokov, a bol druhý spomedzi všetkých chlapcov do 10 rokov v kopoch.
Miroslav Barto nastúpil na prvý zápas proti chorvátskemu súperovi. Bojoval takticky s rešpektom, nakoľko chorvátski taekwondisti sú v zápasoch na vynikajúcej úrovni. Mirko zápas dotiahol hladko do víťazného konca. V ďalšom zápase však Miroslav narazil na súpera zo Slovinska, ktorý je už držiteľom čierneho opaska. Napriek tomu sa Miroslav silnejšiemu súperovi postavil tvárou v tvár. I keď zápas prehral, ukázal svoju bojovnosť a odvahu. Vďaka svojmu výkonu získal veľmi pekné 3.miesto.
Na druhý deň v nedeľu 24. augusta sa hnúšťanskí taekwondisti zúčastnili aj súťaže v poomsae (formy). Damien P. Frgolec nemohol súťažiť, nakoľko najnižšia veková kategória bola od 8 rokov. V tejto kategórii však suverénne zvíťazil jeho brat Miroslav, a získal tak krásne 1.miesto. Kristínka Bartová nastúpila v kategórii dievčat od 11-13 rokov. V silnej konkurencii chorvátskych súperiek svojím fantastickým cvičením obsadila krásne 2.miesto.
Mladí taekwondisti z Hnúšte tak v kategóriách zápasy a “kick” získali spomedzi viac ako 20-tich klubov z deviatich krajín 4.miesto.
Okrem medailí si taekwondisti priniesli nezabudnuteľné zážitky zo skvelej súťaže “pod holým nebom” v blízkosti mora, nové priateľstvá a množstvo užitočných skúseností.

Poďakovanie patrí pani Kurekovej z Rim. Soboty a p. Dzadonovi za sponzorstvo, ktoré zmiernilo náklady spojené s touto súťažou.X