Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 2 hod 52 min

Hnúšťa: Budova Kolkárne je na predaj, návrh ceny 24 403 Eur

pred 14 hod 19 min

V Hnúšti je na predaj mestská budova s pozemkom a to Kolkáreň v Likieri. O majiteľovi sa rozhodne na základe najvyššej ponuky.

Budova na ulici Školskej – Kolkáreň, súpisné číslo 152 spolu so zastavaným pozemkom CKN p.č. 1480, kultúra zastavané plochy a nádvoria o výmere 254 m2 je určená na odpredaj a bude sa predávať priamym predajom.

Budova Kolkárne

Budova sa predá za najvyššiu cenovú ponuku, minimálne za cenu vo výške všeobecnej hodnoty majetku zvýšenú o cenu znaleckého posudku – 24.403 ,- €.
Lehota na predkladanie cenových ponuk – 20. augusta do 14 00 hod.

Cenové ponuky je potrebné doručiť osobne v písomnej forme na Mestský úrad Hnúšťa, ul. Francisciho č. 74, sekretariát primátora mesta v zalepenej obálke s označením „Kúpa nehnuteľnosti s.č. 152, neotvárať“ poprípade poštou.

Pred podaním cenovej ponuky je možné si nehnuteľnosť prezrieť v pracovných dňoch od 9:00 hod. do 14:00 hod. po dohode s prednostkou úradu – č.d.2 MsÚ.
Povinné náležitosti návrhu na odkúpenie: – presné označenie navrhovateľa (fyz. osoba: meno, priezvisko, bydlisko, rodné číslo tel.č., podnikateľ a právnická osoba: názov, sídlo, IČO, konajúcu osobu, zápis v obchodnom registri, tel.č.)., označenie majetku, cenový návrh, záväzok, že od vyhlasovateľa odkúpi majetok tak ako stojí a leží za ním navrhnutú cenu, ktorú zaplatí najneskôr do 14 dní od podpisu kúpnej zmluvy,
súhlas s týmito všeobecnými podmienkami, návrh – ponuka musí byť datovaný a podpísaný. Obálky s ponukami budú otvorené na najbližšom zasadnutí MsZ.

Popis nehnuteľnosti podľa znaleckého posudku

Popis nehnuteľností podľa znaleckého posudku, ktorá je vo výlučnom vlastníctve mesta Hnúšťa:
Je to jednopodlažná budova postavená v roku 1969 na základových pásoch z betónu prekladaného kameňom. Murivo je tehlové vodorovnou izoláciou. Stropy sú drevené trámové s rovným podhľadom. Strecha je sedlová nad hlavnou budovou a nad samotnou kolkárňou pokrytá
pozinkovaním plechom, klampiarske konštrukcie sú žľaby a zvody z Pz plechu. Dispozične obsahuje budova kolkárne chodbu, miestnosť s ovládacím panelom, bar, miestnosť pre hádzanie kolkov, schody, soc. zariadenia pre mužov a pre ženy, miestnosť resp. priestor pre dve dráhy so
strojovňou v zadnej časti.

Okrem tejto nehnuteľnosti je na predaj aj Petrivalského vilka. Bližšie informácie vám prinesieme  v priebehu nasledujúcich dní.

 

Na cestách si dávajte pozor, dnes v okrese merajú

30. júl 2014 - 9:52

Dnes prebieha v okrese Rimavská Sobota osobitná kontrola vozidiel, polícia môže poslať rozhodnutie o uložení sankcie aj poštou.

Osobitná kontrola v Banskobystrickom kraji

Polícia v Banskobystrickom kraji pokračuje na cestách vo vykonávaní osobitných kontrol s cieľom pozitívneho ovplyvnenia bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Policajti dňa 30. 7. vykonajú na území okresov Zvolen, Revúca, Rimavská Sobota a Lučenec osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie povinností držiteľa vozidla s využitím inštitútu objektívnej zodpovednosti. V rámci objektívnej zodpovednosti nemusia byť vodiči zastavení priamo na ceste pri porušení zákona o cestnej premávke, ale polícia rozhodnutie o uložení sankcie za spáchaný správny delikt pošle držiteľovi vozidla poštou,” informovala portál Eechoviny.sk hovorkyňa KRPZ BB Mária Faltániová.

Foto+Video: Klenovec si pripomenul 100. výročie 1. svetovej vojny

30. júl 2014 - 9:41

Obec Klenovec si dňa 28. júla v pondelok o 15,00 hod. na Námestí Karola Salvu uctil obete vojny pri príležitosti 100. výročia vypuknutia 1. svetovej vojny.

Občania si uctili pamiatku zapálením sviečok, tichou spomienkou a modlitbou tak prispeli k celosvetovému mierovému hnutiu.

28. júla si pripomíname jedno z najkrvavejších období svetovej histórie, ktoré sa už nesmie opakovať.

“Obec Klenovec, Základná organizácia zväzu protifašistických bojovníkov, Evanjelická cirkev augsburského vyznania, Bratská Jednota Baptistov a desiatky občanov z Klenovca si pripomenuli pri pomníku na námestí, ktorý je z 1. svetovej vojny, položením vencov, zapálením sviečok, modlitbou, a príhovorom, 100. výročie 1. svet. vojny,” povedala pre Echoviny.sk starostka Klenovca Zlata Kaštanová.

Na námestie prišli desiatky ľudí. Hrala slovenská hymna a Pochod padlým.

Pozrite si aj video z pietneho aktu:

 

Dlhodobo nezamestnaní dostanú prácu vďaka lacnejšej soli

29. júl 2014 - 10:48

BBSK ušetrila na posypovej soli 462- tisíc eur. To umožní zabezpečenie práce dlhodobo nezamestaným, tvrdí hovorca BBSK Miroslav Belička.

Ako uviedol pre Echoviny.sk  hovorca BBSK Miroslav Belička, Banskobystrická regionálna správa ciest a.s. (BBRSC) kúpila posypovú soľ o 33 percent lacnejšie ako predchádzajúce vedenie podniku. Tým pádom ušetrila 462-tisíc eur, a to len za polovicu objemu na zimnú údržbu, pretože v 2. polroku ostala soľ na skladoch z predchádzajúceho obdobia, ktorá sa neminula z dôvodov výnimočne dobrých meteorologických podmienok.

Ako Belička ďalej uvádza v tlačovej správe z dňa 28. júla: “Tieto prostriedky pokryjú celý program zamestnanosti operačného programu letnej údržby, novinármi posmešne označovaný „Projekt krompáče a lopaty“, za čo sa vedenie BBSK vôbec nehanbí. Vedenie BBSK je rado, že takýmto spôsobom dokáže aspoň na 6 mesiacov v roku zabezpečiť dlhodobo nezamestnaným prácu, ktorá spočíva v čistení ciest v hornatých oblastiach, čo je priamou kompetenciou regionálnej samosprávy.”

Belička sa v tlačovej správe vyjadruje aj na adresu bývalého predsedu BBSK Maňku: “V súvislosti s tým reagujeme aj na demagogické boľševické vyjadrenia bývalého predsedu BBSK Maňku, že zamestnanosť v BBRSC nie je finančne krytá a je len demonštratívna. Pri tom uvádza, zrejme po zahľadení sa do vešteckej gule, že kapitálová spoločnosť skončí ku koncu roka v strate, a to polroka pred účtovnou uzávierkou. Tento istý geniálny európsky ekonóm uzavrel rok BBSK s pozitívnym výsledkom 8 miliónov eur, pričom neuhradené faktúry a záväzky za jeho funkčné obdobie boli 12 miliónov eur. Len na neuhradených faktúrach spoločností SAD Zvolen a SAD Lučenec vznikal za jeho vedenia zákonný denný úrok z omeškania 1773 eur, spolu skoro 500 tisíc eur.”

Ako sa informácie z tlačovej správy BBSK pretavia do reality, vás budeme informovať.

PR: Znovuzískanie zeleného dresu bolo pre Sagana možno až priľahké

29. júl 2014 - 10:06

Cieľom cyklistického tímu Cannondale bolo na tomto ročníku prestížnej Tour de France pomôcť slovenskému Petrovi Saganovi znovuzískať zelený dres tretíkrát za sebou. V tomto smere sa teda priania Cannondalu naplnili. Sám riaditeľ tímu Stefano Zanatta dokonca poznamenal: “Vyhranie zeleného dresu bolo tento rok možno až priľahké.”

Na druhej strane je tu však skutočnosť, že Peter nebol v prvých dvadsiatich etapách schopný navýšiť svoj celkový počet vyhraných etáp na päť a viac víťazstiev. Prvé miesto mu zopárkrát ušlo iba o pár centimetrov, čiže na druhej priečke sa ocitol hneď štyrikrát; raz skončil na treťom mieste, trikrát na štvrtom a jedenkrát na piatom. No i bez etapového víťazstva sa bezpochyby stále jedná o veľký úspech. Zanatta sa pred poslednou etapou s možnou výhrou moc nestotožňoval najmä kvôli šprintérskym kvalitám Marcela Kittela a ďalších šprintérov. Mladík z Nemecka dokázal minulý rok v závere pretekov prešprintovať Marka Cavendisha, ktorý si z Paríža odniesol v minulosti už zopár triumfov.

S narastajúcim počtom premárnených šancí sa Peter pomaly začal vyrovnávať so skutočnosťou, že si z tohto ročníka Tour de France odnesie iba zelený dres: “Nič som si nezlomil a do Paríža prídem so zeleným dresom, čo bol môj dôvod zúčastnenia sa Tour de France.”
Počas 19. etapy sa Peter len tak tak vyhol zraneniam, keď sa iba tri kilometre pred cieľom pošmykol na mokrej vozovke a spôsobil hromadný pád, za ktorý zobral plnú zodpovednosť.

“S tromi kilometrami do cieľu etapy som sa držal na priaznivom deviatom mieste, avšak v jednej zákrute som sa pošmykol a spadol na zem. Na pravej strane tela mám zopár modrín ale inak je všetko v poriadku. Našťastie som si nič nezlomil. Čo sa týka etapových víťazstiev, tak tento rok mi Tour nepraje. Mal som dobrú šancu a chcel som predviesť čo najlepší výkon, no spadol som,” objasnil okolnosti Peter.

Víťazstvo 19. etapy nakoniec patrilo Ramūnasovi Navardauskasovi z tímu Garmin-Sharp, ktorý za sebou v závere nechal pelotón pripravujúci sa na hromadný šprint. Navardauskasovi k víťazstvu ešte dopomohol Petrov pád tým, že zastavil rýchlych jazdcov prenasledujúcich ho v tesnom závese.
Stávkové kancelárie pred začiatkom Tour príliš nepredpokladali, že by víťazstvo pretekov patrilo niekomu inému ako Chrisovi Froomovi. Na ich veľké prekvapenie Froome vypadol už v skorých fázach pretekov, a o chvíľu ho nasledoval aj ďalší favorit Alberto Contador. V žltom drese ale napokon odišiel Vincenzo Nibali. Prehľad o podrobných výsledkoch všetkých jazdcov je k dizpocícii tejto stránke.

Kúpalisko v Klenovci nenašlo záujemcu o prenájom ani tento rok

28. júl 2014 - 11:15

Horúce dni lákajú ľudí k vode. V Klenovci testujú prvýkrát náramky proti vandalom, areál sa nepodarilo prenajať ani tento rok.

Klenovské kúpalisko je otvorené od 1. júla. Ako uviedla pre Echoviny.sk zamestnankyňa kúpaliska Denisa Parobeková, návštevnosť je striedavá a to najmä kvôli počasiu. Počas horúčav navštívilo kúpalisko viac než 90 ľudí denne, v priemere je to 50-60 ľudí.

Teplota vody je v priemere 24 stupňov.

V porovnaní s minulým rokom je návštevnosť slabšia.

Tento rok Klenovec testuje náramky proti vandalom, ktoré už niekoľko rokov fungujú aj na kúpalisku v Hnúšti.

Náramky fungujú tak, že pri vstupe sa zaplatí záloha 5 eur a návštevník dostane náramok. Pri odchode z kúpaliska sa záloha za náramok vráti, pričom zo sumy bude odčítané vstupné. Dospelému zo sumy 5 eur odpočítajú vstupné 2 eurá a vrátia sa mu 3 eurá.

Podľa slov Parobekovej, náramky splnili svoju funkciu a na kúpalisku nedochádza k žiadnym problémom, rovnako nedošlo tento rok k žiadnym zraneniam a nebol potrebný zásah, či poskytnutie zdravotnej pomoci.

Vstupné ostáva rovnaké ako minulý rok, to znamená 2 eurá dospelý a 1 euro deti.

Horšie je to v Klenovci s poskytovaním služieb, už dlhodobo nefunguje bufet, nakoľko sa nenašiel záujemca o prenájom.

Obec Klenovec sa na základe uznesenia obecného zastupiteľstva pokúšala kúpalisko prenajať už aj v minulosti, zatiaľ sa však neobjavil ani jeden záujemca, a tak prevádzka kúpaliska zostala aj tento rok na obci.

Chceli sme aby ten areál niekto oživil, bez slnečníka, bez lehátka, bez nejakého bufetu je na kúpalisku ťažko, v porovnaní s inými kúpaliskami v okrese tam chýbajú nejaké služby. Bolo by tam dotiahnuť nejakého podnikateľa, no obec by prispievala, kúpalisko by bolo aj naďalej prevádzkované spolu s obcou”, uviedla starostka Klenovca Zlata Kaštanová na adresu kúpaliska ešte minulý rok. Záujemca sa nenašiel.

Priniesli sme vám aj článok o kúpalisku v Hnúšti, ktorý si môžete pripomenúť TU!

 

Píla varí kotlíkové hocičo. Ako sa prihlásiť do súťaže?

27. júl 2014 - 19:55

16. augusta oslávi Rimavská Píla svoj deň a pri tejto príležitosti sa bude variť aj kotlíkové hocičo. Do tejto kulinárskej súťaže sa môžete prihlásiť do 8. augusta.

Deň Rimavskej Píly je sviatkom celej obce a je vítaným spestrením každodenného života občanov. Tento deň ponúka Piľanom, ale aj cezpoľným program, počas ktorého sa môžu do sýtosti zabaviť.

Nebude tomu inak ani v tomto roku, v sobotu, 16. augusta.

Organizátori pripravujú už 6. ročník súťaže Píla varí kotlíkové hocičo.

Záujemcovia, ktorí chcú ukázať svoje kulinárske schopnosti, sa môžu do súťaže prihlásiť do 8. augusta.

Ako sa prihlásiť

Prihlášky a podmienky súťaže si môžete vyzdvihnúť a odovzdať v predajni COOP JEDNOTA v Rimavskej Píle alebo stiahnuť z webstránky www.tisovec.vom.

 

Na Maďovom mlyne pretekali amatérski jazdci

26. júl 2014 - 20:40

V nedeľu, 20. júla prebehli preteky zručnosti amatérskych jazdcov na farme Maďov mlyn. Pozrite si výsledky.

Voľný čas strávený v prírode a medzi zvieratami človeku vždy prinesie pozitívnu energiu, ktorá je dôležitá na správne fungovanie fyzických aj psychických pochodov človeka. Jednou z možností, ktorá je stále otvorená verejnosti je strávenie takýchto voľných chvíľ pri koňoch v Rimavskom Brezove v Maďovom mlyne, kde sa odohrali aj preteky amatérskych jazdcov.

Pretekov sa zúčastnilo 15 jazdcov z 3 klubov a 3 jednotlivci. Najlepšie sa umiestnili zverenci z jazdeckého klubu Excel Madon.

Výsledky:

1. miesto získala Veronika Vančíková.

2. miesto obsadil Patrik Košičiar (klub Excel Madon).

3. miesto putovalo do Brezna. Bronzové umiestnenie patrilo Kike Plevovej. Práve táto slečna napísala malý projekt, vďaka ktorému mohli byť preteky usporiadané. Získala sumu 200 eur, ktoré boli použité na občerstvenie a odmeny pre pretekárov.

4. miesto obsadila najstaršia účastníčka Anka Rudová, tiež zverenkyňa JK Excel Madon

“Deň sme prežili v dobrej nálade s chutným gulášom a krásnymi koňmi pri dobrej hudbe a ukončili grilovanou dobrotou, kuracími stehienkami,” prezradil o podujatí viac majiteľ farmy Miloš Hronček.

 

Katreniak posilnil ŠK Báhoň

25. júl 2014 - 22:11

Brankár z Hnúšte bude chytať tretiu ligu na západe republiky.

Igor Katreniak

Igor Katreniak sa stal letnou akvizíciou ŠK Báhoň, ktorý je nováčikom tretej ligy Bratislavského futbalového zväzu. Dvadsaťjedenročný gólman, kmeňový hráč FK Iskra Hnúšťa, odišiel na západné Slovensko na ročné hosťovanie. „Hľadal som si klub blízko pri Bratislave, keďže tam budem študovať na vysokej škole. To štúdium by sa malo dať zladiť s futbalom. Očakávam, že mi pôsobenie v Báhoni určite niečo dá a niekam ma posunie. Tréner Marián Tibenský je dobrý a skúsený, hrával najvyššiu súťaž. Klub funguje na dobrej úrovni. Bývam v Senci,“ vyjadril sa pre Echoviny.sk Katreniak. Ako dodal, mal by byť v tíme brankárskou jednotkou. „Hráčsky kolektív je v pohode. V mužstve hráva aj rozhodca Pavol Piatka.“

Mladý Hnúšťan už chytal v druhej lige a rád by sa minimálne na takúto scénu ešte raz vrátil. „Mám každopádne zámer dostať sa z ŠK Báhoň do vyššej súťaže. Aj tréner mi vravel, že má známosti a dá sa odtiaľto posunúť vyššie,“ uviedol Igor.
Katreniak začínal s futbalom v Hnúšti, jeho ďalšou zastávkou bola Podbrezová, potom Rimavská Sobota a naposledy Tisovec. V reprezentačnom mužstve do 18 rokov si pripísal na konto jeden štart.

Čo s túlavými psami v Hnúšti? Odpovedá mestská polícia

25. júl 2014 - 11:48

Dostali sme do redakcie email od čitateľky, ktorá sa pýta, ako postupovať v prípade, že stretneme v meste túlavého psa. Mestská polícia odpovedá.

Do redakcie sme dostali nasledovný email:

“Dobrý deň, chcela by som čitateľov upozorniť na fakt, že dnes ráno (po 6:20) sa v Hnúšti po ulici 1. mája pohyboval veľký čierny pes – bojové plemeno (Amer. stafordšírsky teriér alebo Americký buldog). Zároveň by som rada upozornila všetkých majiteľov psov (bez ohľadu na plemeno), aby ich nenechávali voľne (bez košíka) sa pohybovať po meste. Často čítame ako tieto psy zaútočili na človeka a potom, už môže byť neskoro. Neviem, či existuje v Hnúšti nejaké nariadenie, ako sa majú správať majitelia psov a aký postih im hrozí za takéto nezodpovedné konanie?! A ako sa má správať občan, ktorý sa bojí psa? Dá sa nejako ubrániť, pred prípadným útokom??? Okrem nevychádzania z domu? Verím, že sa touto problematikou budete zaoberať, skôr než nejaký zatúlaný pes ublíži nejakému dieťaťu, čo pôjde ráno spokojne do školy. Ďakujem.”

Odpovedá náčelník Mestskej polície v Hnúšti Milan Migaľa: “Povinnosť nosiť košík nieje všeobecná, takéto nariadenie nevyplýva zo zákona. Výnimkou sú prípady, keď došlo k nevyprovokovanému útoku a pes je vedený u veterinára ako nebezpečný. V inom prípade pes nieje povinný mať košík.

Na konci článku nájdete 10 dobrých rád, ako sa brániť pred útokom psa!

Mestská polícia v Hnúšti vykonáva nadštandardnú prácu

Ak Mestská polícia v Hnúšti odchytí túlavého psa, umiestni ho do voliéry. Následne sa pokúsi stotožniť majiteľa psa. Často sa však stáva, že pes nemá evidenčnú známku. V takom prípade psa odfotia a ponuku na jeho adopciu zverejnia na mestskej webstránke i v mestskom rozhlase.

Pôvodný majitelia odchytených psov sa väčšinou prihlásia do niekoľkých minút po zverejnení výzvy,” hovorí pre Echoviny.sk náčelník MsP v Hnúšti Milan Migaľa. Ak sa tak nestane, policajti čakajú, či sa neprihlási záujemca o adopciu.

Vďaka práci MsP nad rámec svojich povinností, nieje v Hnúšti potrebné platiť externé firmy. Ušetrené peniaze sa využívajú na výdavky súvisiace so starostlivosťou o odchytených psíkov.

Vykonávaním práce nad rámec povinností príslušníkov MsP sa každoročne počet túlavých psov v meste citeľne znižuje a už tretí rok v meste nieje problém túlavých svoriek ako tomu často býva v iných mestách.

10 rád ako sa brániť pred útokom psa:

1. Zachovajte pokoj

Aj keď ide o nesmierne stresujúc i zážitok, snažte sa zachovať pokoj a rozvahu. Ak budete psa viac dráždiť, útok môžete len zhoršiť.

2. Žiadne prudké pohyby

Vyvarujte sa rýchlych a prudkých pohybov. Ak si netrúfate na psa a cítite, že je nad vaše sily ho uzemniť, radšej sa chaoticky nebráňte.

3. Útek je zlý nápad
Nesnažte sa pred rozzúreným psom zachrániť útekom! Psy sú od prírody lovci. Uvedomte si, že väčšina je oveľa rýchlejšia, ako ste vy.

4. Ruky pozdĺž tela
Stojte pokojne a nechajte ruky pozdĺž tela. Pes usúdi, že preňho nepredstavujete ohrozenie. Je pravdepodobné, že čoskoro odíde.

5. Žiadny očný kontakt
Nepozerajte sa psovi uprene do očí, provokuje ho to. Ak tak urobíte, očný kontakt určite prerušte. Pozorujte ho periférne.

6. Snažte sa ho upokojiť
Dôležité je, aby ste na psa nekričali a nekomunikovali s ním hysterickými výkrikmi. Hovorte čokoľvek vám napadne pokojným hlasom.

7. Postupne ustupujte
Lepšie ako bezhlavý útek, ktorý vedie len k útočeniu, je pomalý ústup. So psom stále komunikujte bez priameho očného kontaktu.

8. Nechajte sa očuchať
Ak sa k vám priblíži, väčšinou si overuje prostredie. Chce si vás očuchať a zoznámiť sa s vami. Je pravdepodobné, že potom odíde.

9. Zvážte svoje možnosti
Pokiaľ sa vám nepodar í útok psa odvrátiť, pokúste sa mu čeliť. Zvážte však, či je to vo vašich silách a či to zvládnete.

10. Schúľte sa do klbka
Ak sa nedokážete psovi ubrániť , otočte sa mu chrbtom. Prikrčte sa, ohnite chrbát, ruky pritisnite k telu a schúľte sa do obranného klbka.

Ródeo Muráň štartuje už tento piatok!

24. júl 2014 - 12:30

Najväčšie a najstaršie ródeo na Slovensku začína svoj 22. ročník už tento piatok, 25. júla.

Okrem tradičného konského ródea nebudú chýbať ani mnohé zaujímavé sprievodné akcie a lákadlom budú aj vystúpenia známych hudobných interpretov. Kompletný prehľad programu oboch dní sme vám priniesli v samostatnom článku, ktorý nájdete TU!
Zorganizovať takéto podujatie je každým rokom náročnejšie , hlavne z dôvodu jeho prefinancovania.

Je skutočne veľkou pravdou, že z roka na rok nevieme, či sa ďalší ročník uskutoční,“ uviedol Miloš Petráš, riaditeľ umelecko-reklamnej agentúry Gesker, ktorá podujatie spoluorganizuje. „O to viac sa chceme poďakovať všetkým sponzorom, reklamným partnerom a rovnako aj dobrovoľníkom a organizačným zložkám, ktoré sa starajú o bezproblémový chod podujatia,“ dodal.

Vďaka poctivej práci organizátorov sa Ródeo Muráň v roku 2009 dostalo do TOP 10 akcií leta na Slovensku a vysokú organizačnú úroveň si zachováva aj v súčasnosti.
Ako ďalej uviedol, tohto roku umelci nemali žiadne špeciálne podmienky týkajúce sa vystúpení a aj ich ústretovosť pomohla pri úspešnej príprave podujatia. V minulosti však zažili účinkujúcich, kvôli ktorým museli presťahovať hostí z obecného stanu či meniť zaužívaný jedálniček.
Príprava westernového areálu v lokalite Peprovice (1 km za Muráňom v smere na Tisovec) je už takisto v plnom prúde.

 

S prípravami sme začali už minulý týždeň, hlavnou úlohou bolo dať do poriadku arénu, kde sa bude jazdiť,“ uviedol Roman Goldschmidt, starosta Muráňa.

Napriek premenlivému počasiu stihli organizátori vykonať práce podľa plánu, celý areál bol pokosený a zabezpečená bola aj pitná voda a toalety. Podľa starostu už majú v obci s prípravou areálu ródea dlhoročné skúsenosti a tak sa vedia vysporiadať so všetkými povinnosťami, ktoré súvisia s jeho prípravou.
Vstupné na celé podujatie je pre dospelých vo výške 12 eur, pre deti do 15 rokov 5 eur. Vstupné iba na sobotu je 9 eur a pre deti do 15 rokov 3 eurá. Deti do 1 metra výšky majú vstup na celú akciu zadarmo. Parkovanie je zabezpečené na priľahlých lúkach a je dobre dostupné. Okrem ubytovania v Muráni a priľahlých obciach môžu návštevníci môžu využiť možnosť ubytovania v stanovom mestečku priamo v areáli (za poplatok).

Galo zažil fortunaligový krst

24. júl 2014 - 9:46

Nadaný tínedžer z Nižného Skálnika na duel so Spartakom Myjava nezabudne.

Tomáš Galo

Futbalisti ŽP Šport Podbrezová odohrali v sobotu historicky prvý domáci zápas v najvyššej súťaži. V druhom kole Fortuna ligy hostili Spartak Myjava. Premiéru v nej absolvoval v drese železiarov Tomáš Galo. Sedemnásťročný mladík z Nižného Skálnika vybehol na ihrisko v 76. minúte, v ktorej vystriedal Argentínčana Pabla Podia.
„Robil som všetko pre to, aby táto chvíľa prišla čím skôr, takže o to viac ma teší, že som sa na trávnik dostal už v druhom kole. Dúfal som, že mi tréner dá šancu. Do stretnutia som naskočil na poste ofenzívneho záložníka. Mal som hrať aktívne a priniesť oživenie,“ povedal pre Echoviny.sk Galo. Keď vybiehal na ihrisko, mal trému. „Predsa len to bol môj prvý zápas vo Fortuna lige. S pribúdajúcimi minútami sa mi ju podarilo potlačiť. Myslím si, že z tohto pohľadu som bol v pohode.“

Debut v najvyššej súťaži pre neho veľmi veľa znamená. „Pretože nie každý si môže v sedemnástich rokoch odkrútiť premiéru v prvej lige seniorov. Som veľmi šťastný, že som si ju mohol vyskúšať na vlastnej koži. Je to pre mňa ďalšia obrovská skúsenosť. Na zápas s Myjavou určite nikdy nezabudnem. Naďalej však musím na sebe tvrdo pracovať, aby prišli aj ďalšie takéto príležitosti, ktoré ma budú posúvať dopredu,“ nechal sa počuť Tomáš.

Podbrezovčania prehrali s Myjavou 1:2. „Debut mi trochu pokazila tá prehra, ale aj tak to nič nemení na fakte, že sa mi splnil ďalší futbalový sen,“ uviedol Galo. Talentovaný hráč otvoril v tomto roku aj reprezentačnú kapitolu svojej kariéry. Pripísal si na konto štarty v národnom tíme osemnásťročných.

 

 

 

Foto: Ako to vyzerá na hnúšťanskom kupku počas špičky

23. júl 2014 - 9:34

Kúpalisko v Hnúšti má v porovnaní s inými rokmi nízku návštevnosť, môže zato premenlivé počasie.

Redakcia Echoviny.sk sa bola pozrieť s fotoaparátom na kúpalisku v Hnúšti počas najteplejšieho dňa minulého týždňa. Ako to na kúpalisku vyzerá počas špičky si môžete pozrieť vo fotogalérii.

“S návštevnosťou kúpaliska nie som spokojný, v porovnaní s predošlým rokom chodí málo ľudí, čo je spôsobené najmä vrtkavým počasím. Bolo veľa daždivých dní. Pred pár dňami sa robil mikrobiologický rozbor vody a výsledky ukázali, že voda v bazénoch je ideálna na kúpanie,” povedal pre Echoviny.sk správca kúpaliska Juraj Šutta.

Teplota vody je v priemere príjemných 25 – 26 stupňov. Počas najteplejšieho dňa vystúpila až na 27 stupňov.

Športové aktivity

Od minulého roka je v areáli kúpaliska volejbalová sieť. Kúpalisko zadarmo požičiava volejbalové lopty.

“Na kúpalisku má pribudnúť aj externý ping-pongový stôl, ktorý je schválený a objednaný, avšak, tento tovar nieje k dispozícii a nemajú ho na skladoch, je potrebné čakať,” prezradil Šutta.

Na kúpalisku je možné hrať volejbal a požičať si zdarma loptu

Bazén prešiel v roku 2004 rekonštrukciou a dnes sa návštevníci tešia príjemne teplej vode ideálnej na schladenie v teplých letných dňoch. Bazén sa skrátil o technologickú časť, ktorá v dnešnej dobe filtruje a cirkuluje vodu, ktorá podlieha prísnym hygienickým normám a okrem kontroly hodnôt voľného a viazaného chlóru sa pravidelne kontroluje aj čírosť vody. Znížila sa aj hĺbka vody. Viac o histórii kúpaliska nájdete TU!

Na kúpalisku v Hnúšti sa v boji proti vandalizmu osvedčili náramky, za ktoré pri vstupe návštevník zaplatí zálohu 5 eur. Pri odchode z areálu sa záloha vráti. Po zavedení náramkov sa znížilo poškodzovanie a znečisťovanie areálu na mininum.

Nový projekt naučí Rómov kováčskemu umeniu

23. júl 2014 - 7:28

Občianske združenie Rómske umelecké kováčstvo oznamuje širokej verejnosti, že začalo realizovať projekt so skúseným umeleckým kováčom.


Prezentácia na podujatí – GMFS „Klenovská rontouka 2014“ Foto: Imrich Garlaty

Oslovení občania rómskej komunity (dospelí a mládež) budú mať možnosť počas troch týždňov aktívne využiť voľný čas v rámci projektu „Kováčske umelecké dielne“ realizovaného občianskym združením Rómske umelecké kováčstvo v Klenovci .

Projekt bol podporený z Úradu vlády SR – programu Kultúra národnostných menšín 2014.

Projektom v  umeleckých tvorivých dielňach, vedených skúseným lektorom a umeleckým kováčom Igorom Radičom, sa zvýšia a posilnia tradičné zručnosti obyvateľov rómskej komunity formou vzdelávania mládeže a dospelých, zvýši sa dôveru vo vlastné schopnosti.
Hlavným cieľom projektu je podpora rozvoja umeleckých zručností prostredníctvom výchovy k umeniu, spoznania a osvojovania si tradičných zručností špecifických pre obyvateľov rómskej komunity formou umeleckých tvorivých dielní, čím získajú pracovné návyky, a tým si posilnia ich záujem o činnosť ako je kováčstvo a zváračstvo.
Realizované s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2014

Foto: Fitness klub Hnúšťa pripravuje silný tím, pozrite si pretekárov

22. júl 2014 - 10:21

Fitness klub v Hnúšti, ktorý má za sebou dlhé roky úspešného pôsobenia, pripravuje opäť pomerne značné množstvo pretekárov na súťažné pódium 2015.

V minulosti, najmä koncom 80-tych rokov, bol hnúšťanský klub jedným z najlepších v Československu. Naši kulturisti dosahovali medajlové umiestnenia na Majstrovstvách Slovenska i v Česku. Dušan Ďubek bol niekoľkonásobný majster SR, majster ČSFR a víťaz mnohých medzinárodných súťaží. Vychoval takých pretekárov ako bol P. Martinský, ktorý ešte doteraz ako podľa slov trénera Ďubeka, nebol žiadnym z mladých adeptov juniorov zatiaľ prekonaný.

Najväčšou hviezdou sa stal niekoľkonásobný majster Európy, medajlista z Majstrovstva sveta, veľmi populárny kulturista na Slovensku Adam Cibuľa.

Pán Ďubek, tento rok ste zostavili silný tím, akým spôsobom ste sa k týmto talentom dopracovali?

Nevyhľadávam ani sa nezameriavam na masovú základňu, nakoľko mi to nedovolí moja práca. Už keď sa pod niekoho podpíšem a ten človek ma osloví, že chce vyniknúť po športovej stránke, som ochotný s ním spolupracovať a dávam 95% záruku, že výsledok na tele sa dostaví. 5% je o prístupe klienta. Väčšina z týchto pretekárov sa rozhodli sami touto cestou a chcú dobre vypadať.

Pre rok 2015 sa pripravujú nasledovní pretekári:

Dorast: 

Za dorast sa pripravuje Lukáš Bálint (16 rokov).

Na súťaž sa pripravuje ajPeter Martinský (16 rokov), tento rok to bude jeho súťažná premiéra.

Juniori

Lenka Slatinská súťaží v kategórií bikiny fitness. Tento rok sa postaví na súťažné pódium už druhýkrát. Minulý rok získala v rovnakej kategórii pekné 7. miesto. Ďalej sa na súťažnom pódiu ako juniorka predstaví Dagmar Gembická.

Lenka Slatinska – juniorka bikiny fitness

Ženy

Zuzana Šafáriková súťaží v kategórií bikiny fitness a tento rok to bude jej premiéra na súťažnom pódiu.

Branislava Spodniaková súťaží v kategórii body fitness.

Branislava Spodniaková súťaží v kategórii body fitness.

 Muži:

Peter Medveď je Majster sveta v roku 2013

Eduard Cigáň je už skúsený pretekár, získal 4. miesto na MS Európy

Eduard Cigáň

 

Jakub Prokop v klasickej kulturistike.

Obrovský úspech! Tisovec má najkrajšiu nepočújúcu na svete!

21. júl 2014 - 10:15

Lýdia Svobodová z Tisovca získala titul Miss Deaf World 2014 a stala sa tak najkrajšou nepočujúcou na svete!

O titul svetovej kráľovnej krásy sa bojovalo v sobotu v pražskom Top Hoteli. Okrem krásnych žien z celého sveta, sa rozhodovalo aj o najkrajšom nepočujúcom mužovi.

Tento rok išlo už o 14. ročník podujatia Miss & Mister Deaf World 2014, na ktorom sa zúčastnilo 32 dievčat a 21 chlapcov z celého sveta. Už tradične sa súťaž konala v Prahe, výnimkou v predchádzajúcich ročníkoch bol len 1. ročník, ktorý sa konal na Malorke a ročník 2010 usporiadaný v Gruzínsku.

Ocenenie prvá vicemiss porotcovia udelili Brazílčanke Márii Isabel Carlosovej. Európskou miss nepočujúcich sa stala Olivera Lozicová zo Srbska. Titul miss sympatia samotní súťažiaci udelili reprezentantke Thajska. Popri svetovej konkurencii získala prvé miesto Lýdia z Tisovca, s ktorou vám redakcia Echoviny.sk prinesie v blízkej dobe rozhovor, v ktorom sa dozviete ako to celé Lýdia prežívala a ako sa teší z úspechu.

Lýdii Svobodovej bol na tohtoročnom slávnostnom zastupiteľstve v Tisovci odovzdaný ďakovný list za úspešnú reprezentáciu mesta Tisovec a získanie najvyššieho titulu v súťaži krásy MISS nepočujúca Slovensko 2013.

Rovnaký titul medzi mužmi, ktorí súťažili iba druhýkrát, vybojoval rakúsky zástupca David Spiess.

Miss nepočujúcich sa takmer nelíši od klasickej súťaži krásy, nechýba módna prehliadka vo večerných šatách, promenáda v plavkách či voľná disciplína. Iné sú pri tejto súťaži napríklad reakcie publika, ktoré dáva najavo potlesk trepotaním zdvihnutými rukami. Súťaž sprevádzalo aj niekoľko prekladateľov do posunkového jazyka.

Memoriál O. Maciaka záležitosťou Revúcej

20. júl 2014 - 13:50

Hnúšťanskí futbalisti obsadili na domácom turnaji druhé miesto.

Tomáš Tavarský a Milan Šagúl

Hnúšťa bola v sobotu dejiskom tretieho ročníka Memoriálu Ondreja Maciaka vo futbale. Zúčastnili sa ho štyri mužstvá – FKM Tornaľa, TJ Družstevník Očová, MFK Revúca a FK Iskra Hnúšťa. Na turnaji triumfovali Revúčania, ktorí najskôr zdolali Tornaľu a vo finále si poradili aj s Hnúšťanmi. Tretie miesto obsadili Tornaľčania a posledné Očová.

FK Iskra Hnúšťa – TJ Družstevník Očová 2:2 (2:1), na pokutové kopy 4:2
Piatoligová Iskra sa stretla v úvodnom zápase turnaja s nováčikom prvej triedy v rámci ObFZ Zvolen. Strelecký účet stretnutia otvoril práve minulosezónny víťaz druhej triedy. Na 1:1 vyrovnal z priameho kopu Marian Petrok. Presný zásah Tomáša Tavarského znamenal vedenie domácich, ktoré si ale neudržali. O postupujúcom do finále sa tak rozhodovalo v penaltovom rozstrele, ktorý lepšie zvládla Hnúšťa.

Iskra: Buček – Milan Šagúl, Miroslav Šagúl, Foľko, Černák – L. Petrok, M. Petrok, Kalmár, T. Katreniak – Tavarský, Šaliga. Striedali: Suja, P. Beňuš, Legén, Kováč, Vetrák.

MFK Revúca – FKM Tornaľa 2:1 (1:1)
Štvrtoligový mančaft pokoril piatoligový. Víťazný gól padol v závere stretnutia.

FKM Tornaľa – TJ Družstevník Očová 2:0 (0:0)
V stretnutí o tretie miesto boli úspešnejší futbalisti z Revúckeho okresu.

MFK Revúca – FK Iskra Hnúšťa 3:1 (2:0)
Vo finále ťahali Hnúšťania za kratší koniec. Dvojgólové manko už nedokázali zmazať. Na 2:1 síce znížil z pokutového kopu Tomáš Tavarský, ale viac gólov už nedali. Naopak, hráči Revúcej potvrdili svoje víťazstvo tretím gólom.

Iskra: Buček – Ľ. Beňuš, Foľko, R. Hurák, Černák – Kalmár, Tavarský, L. Petrok, T. Katreniak – Báboľ, Kováč. Striedali: P. Beňuš, Legén, Milan Šagúl, M. Petrok, Vetrák.

„Vyskúšali sme si veci, ktoré sme si chceli vyskúšať. Na turnaji sa predstavili kvalitné mužstvá. Myslím si, že všetci tréneri a funkcionári s ním boli spokojní, a to je dôležité. Naše účinkovanie mohlo byť určite lepšie. Je to limitové tým, že máme trochu problémy s hráčskym kádrom,“ uviedol pre Echoviny.sk lodivod i manažér FK Iskra Hnúšťa Marian Petrok. Ten sa musel zaobísť bez niektorých hráčov. V drese Iskry chytal proti Očovej aj Pavel Suja z TJ Štart SZ Kokava nad Rimavicou. Hnúšťanský manažér dodal, že je to mladý gólman z dorasteneckého tímu Kokavy a v závere zápasu domácich podržal. Vo farbách Iskry sa tiež predstavil jej odchovanec Igor Báboľ, ktorý pracuje v zahraničí, ako aj záložník Dávid Kalmár z MŠK Rimavská Sobota. Z vekového dôvodu teraz skončil v tamojšom druholigovom mužstve starších dorastencov.

Na prvom ročníku Memoriálu O. Maciaka si vybojovali prvenstvo hráči TJ Jednota Málinec, druhý sa stal korisťou juniorov ŽP Šport Podbrezová a do zoznamu víťazov podujatia teda aktuálne pribudol MFK Revúca.

Foto: Dedina ožije v Drienčanoch už po 11. krát

20. júl 2014 - 12:09

Tento rok sa v Drienčanoch koná už XI. ročník podujatia Dedina ožíva. Podujatie sa  uskutoční 26. júla.

Podujatie začína od 9:00 slávnostným otvorením a otvorením kulinárskych dvorov. Od 10:00 Vás pozývame na pásmo slova a hudby do Evanjelického kostola v Drienčanoch. O 11:00 sa na scéne predstavia Folklórny súbor Rimavan z Rimavskej Soboty, Folklórny súbor Vepor z Klenovca, Spevácka skupina Čerienka z Čerenčian, tisovskí fujaristi a klenovskí heligonkári.
Od 14:00 Folklórne súbory Rimavan a Vepor predvedú program pod názvom Svadba z Gemera a Malohontu.
Od 17:00 scéna bude patriť Retro Music Band z Roňavy.

Súčasťou podujatia sú sprievodné akcie: kulinárske dvory, jarmok tradičných remesiel, dobový tábor, tvorivé dielne pri Pamätnej fare P. E. Dobšinského, ringišpír, pozorovanie slnka, maľovanie na tvár, rozprávkové slnečné hodiny, krásy Drienčanského krasu, ako aj čo ukrýva starý mlyn.

Zavítajte do rozprávky a odkrývajte čarovné chute tradičných špecialít, miesta a zákutia dedinky Drienčany.

Podujatie sa realizuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Miestnej akčnej skupiny Malohont.
Hlavným mediálnym partnerom podujatia je rimava.sk.

 

PRIMÁŠIKOVIA 2014 – workshop mladých primášov

18. júl 2014 - 17:06

Penzión Močiar, ktorý sídli medzi obcami Kokava nad Rimavicou a Šoltýska bol v čase 23. – 29.06.2014 sídlom účastníkov workshopu mladých primášov Primášikovia. Organizátormi medzinárodnej hudobnej dielne sú Národné osvetové centrum z Bratislavy, Občianske združenie RODON Klenovec v spolupráci s Gemersko – malohontským osvetovým strediskom v Rimavskej Sobote a Valašským múzeom v prírode v Rožňove pod Radhoštem.
Toto školiteľské podujatie mladých primášov je najstaršie svojho druhu na Slovensku. Je súčasťou širšieho systému vzdelávacích podujatí pre deti a mládež v oblasti ľudovej hudby v rámci Dní tradičnej kultúry na Slovensku.
V tomto roku sa worksopu zúčastnili dvanásti primáši, a to: Martin Harach a Gabriel Szalona z DĽH Abovček (ZUŠ Bernolákova Košice), zo ZUŠ Revúca Ján Dacho, Marek Dacho, Štefánia Elizeušová. DLH Maguráčik z Popradu prezentovali Timea Poľanovská a Samuel Špak a mladých klenovských muzikantov prezentoval David Oláh. Z Maďarska prišli z Umeleckej školy v Pišpek László Molnár a Péter Szabó. Z Čiech sa zúčastnili a prezentovali Magdaléna Machalová z DLH Trávniček z Přerova a Petr Ondruch z DLH Hradišťánek z Traplíc.
Primášom svoje odborné vedomosti a zručnosti odovzdávali lektori, a to Marcel Berky z Hrochote, Mgr. Art. Michal Noga z Národného osvetového centra z Bratislavy, Péter Tamás z Budapesti z Maďarska. Počas tvorivých dielní nás navštívil aj významný maďarský primáš Istvan Pal, ktorý predviedol svoje hudobné umenie našim mladým primášom.


Počas voľného času sa primášikom venoval animátor voľného času Viktor Brádňanský, člen Folklórneho súboru Vepor z Klenovca a dobrovoľník, učiteľ hudby a primáš Mgr. Michal Šimko z Revúcej. Koordinátori projektu Jaroslav Zvara a Mgr. Stanislava Zvarová, zabezpečovali organizačné a technické zabezpečenie hudobných dielní.
Počas svojho pobytu mali mladí primáši možnosť poznávať prírodné a kultúrne dedičstvo nášho regiónu. Navštívili múzeum mlynárstva a roľníctva Mlyn vo Veľkých Teriakovciach, ktorým nás sprevádzala dobrovoľníčka o. z. OZVENY z Hrachova Ing. Miroslava Vargová, za čo jej úprimne ďakujeme. Vďaka jej sprevádzaniu sme sa dozvedeli o histórii mlyna, o náradiach využívaných v poľnohospodárstve a mlynárstve v minulosti. Spoznali sme diela významných remeselných majstrov z regiónu v trvalých expozíciách Mlynu, ako aj tradičnú izbu. Súčasťou výletu po regióne bola aj návšteva Salaša pod Maginhradom, kde okrem chutného obeda sme mali možnosť vidieť zvieratká na Salaši. V rámci voľného času mladí primášikovia mali turistickú vychádzku do obce Šoltýska, a poznávali tak tradičnú architektúru a osídlenie tejto obce.
Záver tvorivých dielní patril verejnej prezentácii na koncertoch a to v piatok 27.06.2014 na vernisáži venovanej dobovým svadobným fotografiám z územia Gemera – Malohontu a Márii Bancíkovej, herečke SND, zaslúžilej umelkyni, rodáčke z Klenovca. V sobotu 28. júna 2014 od 16:50 sa prezentovali samostatným programovým blokom pod názvom Primášikovia, na 36. ročníku Gemersko – malohontských folklórnych slávností – Klenovská Rontouka 2014. Hudobný sprievod mladým primášom zabezpečovali sestry Barbora a Veronika Kačmárové z Vranova nad Topľou.
Podujatie sa realizovalo s príspevkom Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Národného osvetového centra z Bratislavy.


Poďakovanie patrí všetkým účastníkom, lektorom ako aj majiteľom Penziónu Močiar za vytvorenie príjemných podmienok počas tvorivých hudobných dielní ako aj Farskému úradu ECAV v Klenovci, ktorý nám poskytol priestory počas účasti na GMFS – Klenovská Rontouka v Klenovc ako aj Elvíre Povinskej z Gemersko –malohontského osvetového strediska v Rimavskej Sobote ktorá nám pomáhala ako tlmočníčka v maďarskom jazyku.

 

Hnúšťa: Na Klokočovej pribudli nové parkovacie miesta

18. júl 2014 - 17:04

Situácia s parkovaním na Klokočovej ulici sa značne zlepšila. Uspeli aj pripomienky občanov.

“Projektová dokumentácia rieši návrh 48 nových parkovacích miest. Celkový počet parkovacích miest na Klokočovej ulici po realizácii dostavby a úpravy organizácie dopravy pomocou nového vodorovného značenia bude 148 kusov. Z toho 3 kusy parkovacích miest pre zdravotne ťažko postihnutých. Celková suma realizácie prác je 59 065 eur,” informácie vychádzaju z projektovej dokumentácie.

Reálny počet parkovacích miest bude nižší než je uvedené v projektovej dokumentácii, nakoľko sa vyhovelo pripomienkam občanov.

Mesto Hnúšťa minulý rok kompletne zrekonštruovalo cestu na frekventovanej Klokočovej ulici, teraz pribudli aj parkovacie plochy. “Natiahnutím čiar a vyznačením parkovacích miest sa v podstate uzavrela rekonštrukcia cesty na Klokočovej a dobudovanie parkovacích miest, ktorých začalo byť nedostatok. Dúfam, že to pomôže pri parkovaní áut, ale aj pri zefektívnení parkovania,” povedal pre Echoviny.sk primátor Hnúšte Michal Bagačka.

Vyznačenie parkovacích miest prinieslo ďalšiu úsporu parkovacích miest. Primátor Bagačka avizuje, že mesto sa parkovacou politikou intenzívne zaoberá a plánuje pokračovať aj na ďalších sídliskách: “Niečo podobné nás čaká aj na sídlisku 1.mája, kde je tiež veľký nárast áut, preto chceme v budúcom roku, aby sa aj tak parkovacie plochy vyasfaltovali a vyznačili,” informoval primátor.

Parkovanie pred a po vyznačení parkovacích miest:

Pripomienky občanov uspeli

Viacero obyvateľov Klokočovej ulice malo pripomienky k projektu, v ktorom sa kontajnery na odpad mali presunúť bližšie k panelákom. Mesto pripomienku akceptovalo a kontajnery ostali na pôvodných miestach.
Autá sú čiastočne chránené aj kamerovým systémom

Najviac nových parkovacích miest vzniklo v okolí križovatky Klokočovej ulice s ulicou Jilemnického. Práve tu je umiestnená otočná kamera napojená na pracovisko kamerového systému, takže podstatná časť nových parkovacích miest je chránená aj kamerovým systémom. Zamestnanci kamerového systému ho monitorujú 24 hodín denne.

 X