Skip to Content

echoviny.sk

Syndikovať obsah
regionálne spravodajstvo | Regionálne správy | Hnúšťa | Tisovec | Revúca | Klenovec | Hrachovo | Kokava nad Rimavicou
Aktualizácie: pred 43 min 37 s

Foto: Sprievod počas Dňa polície viedli policajti z nášho okresu

pred 2 hod 29 min

Pochod policajných zložiek viedli príslušníci Odboru poriadkovej polície z Rimavskej Soboty.

Banská Bystrica zažila v piatok, 26. septembra veľkolepé oslavy Dňa polície pod Pamätníkom SNP a v priestore  pred hotelom LUX. Malí i veľkí  návštevníci  sa mali na čo pozerať po celý deň.

Začalo to veľkolepým  sprievodom služieb Policajného zboru s koňmi, vpredu s veliteľom sprievodu a čestnou jednotkou s vlajkonosičom, mažoretkami a policajnými zložkami z Dolnej ulice cez Námestie SNP, Kapitulskú až pod Pamätník SNP, kde sa po 10:00 hod. konalo slávnostné otvorenie.

Toho sa zhostil prezident PZ generál Tibor Gašpar: „Chceme sa priblížiť občanovi. Máme záujem, aby sme mohli s občanom priamo hovoriť, aby videli bezprostredne aj najvyšších predstaviteľov polície. Aby zistili, že sú to takí istí ľudia, ako oni.“

Čitateľov Echoviny.sk určite zaujme fakt, že veliteľom pochodu bol Hnúšťan, riaditeľ Odboru poriadkovej polície v Rimavskej Sobote, Pavel Žigo, ktorý podával prezidentovi PZ hlásenie. Za ním nasledovali ďalší príslušníci polície z nášho okresu. Na fotografii si môžete všimnúť, že štandardu Policajného zboru nesie Hnúšťan Emil Longauer, vedúci policajnej stanice v Tisovci, za ním nasledujú členovia čestnej jednotky, Klenovčania Martin Štefánik a Ján Chudic z PMJ Banská Bystrica.

“Bol som poctený, keď mi krajský riaditeľ Policajného zboru Marián Slobodník ponúkol možnosť, aby sme spolu s mojimi kolegami viedli slávnostný sprievod, v ktorom by boli zúčastnené všetky zložky Policajného zboru,” povedal pre Echoviny.sk riaditeľ Odboru poriadkovej polície v  Rimavskej Sobote Pavel Žigo. Za účasti ďalších vysokých predstaviteľov PZ zo Slovenska i zahraničia, s množstvom divákov zo škôlok, škôl a dospelých to bola parádna prehliadka majstrovstva príslušníkov polície a nimi používanej techniky, nechýbali ani štvornohí pomocníci.

Organizátori pripravili zaujímavé statické a dynamické ukážky policajnej techniky na zemi i vo vzduchu, výstavu historických vozidiel a uniforiem polície i ďalšie zaujímavosti. Pred Luxom pokračovali dynamické ukážky činnosti polície, neskôr aj s hercami zo seriálu Profesionáli. Kultúrny program uzavrel koncert Petra Cmoríka.

Tisovec: Zoznam kandidátov na primátora a poslancov

29. september 2014 - 17:58

V Tisovci sa v nadchádzajúcich komunálnych voľbách budú o post starostu uchádzať štyria kandidáti, o 11 miest poslancov zabojuje celkovo 35 kandidátov. Jedného kandidáta volebná komisia nezaregistrovala z dôvodu nesprávne podanej kandidátnej listiny.

O znovuzvolenie do funkcie sa v novembri bude uchádzať súčasný primátor Peter Mináč, kandidujúci za stranu Smer-SD. Druhým kandidátom je Pavel Cibuliak za Ľudovú stranu Naše Slovensko. O post primátora sa budú uchádzať aj dve nezávislé kandidátky, Irena Milecová a Irena Vetráková.

Vo volebnom obvode č.1, ktorý tvorí mesto Tisovec, kandiduje 33 kandidátov na desať miest v mestskom zastupiteľstve. Ako Echoviny.sk informovala zapisovateľka miestnej volebnej komisie Ing. Katarína Mešková, komisia nezaregistrovala jedného politického kandidáta za politickú stranu ÚSVIT z dôvodu nesprávne podanej kandidátnej listiny. Kandidátna listina obsahovala splnomocnenca a náhradníka politickej strany, ktorou bol zároveň aj kandidát politickej strany. V zmysle § 16 ods. 3 písmeno c) zákona o voľbách do orgánov samosprávy obcí kandidát nemôže byť splnomocnencom, ani náhradníkom.

Kompletný zoznam zaregistrovaných kandidátov je nasledovný:

Vo volebnom obvode č.2, ktorým je Rimavská Píla, sú zaregistrovaní dvaja kandidáti, ktorí sa budú uchádzať o jedno miesto poslanca v mestskom zastupiteľstve.

Juniorky Iskry s cieľom skončiť do piateho miesta  

29. september 2014 - 12:57

Hnúšťanky povedie z pozície kapitánky Miroslava Hochmannová.

Miroslava Hochmannová

V minulej sezóne sa predstavili hráčky VK Iskra Hnúšťa na majstrovstvách Slovenska v kategóriách kadetiek i junioriek. Pred štartom nového ročníka sa však postup na M- SR nespomína v súvislosti so žiadnou vekovou kategóriou. Pre Echoviny.sk to uviedol športový riaditeľ VK Iskra Hnúšťa Štefan Majeský.

Juniorky Iskry sú účastníčkami prvej ligy Východ. V nej bude štartovať deväť tímov. „Chceli by sme skončiť do piateho miesta, hoci to bude veľmi ťažké,“ povedal hnúšťanský volejbalový funkcionár. Štyri najlepšie celky z tejto súťaže si zabezpečia miestenku na republikový šampionát. Tréner Igor Pasiar a asistentka Iveta Slivková nemôžu z vlaňajšieho kádra počítať so smečiarkou Patríciou Kvetkovou. Do tímu pribudli mladšie dievčatá. „Platí, že pokiaľ bude môcť, nastúpi za družstvo aj Michala Mrnková,“ podotkol Majeský. Mrnková začala študovať na vysokej škole v Bratislave.

Novou kapitánkou Hnúšťaniek sa stala blokárka Miroslava Hochmannová. „Vážim si to. Som rada, že posledný rok môjho pôsobenia v Iskre budem jej kapitánkou,“ vyjadrila sa sedemnásťročná študentka na hnúšťanskom gymnáziu. Jej predchodkyňou na tejto pozícii bola spomínaná Kvetková. „Dúfam, že sa dobre umiestnime, aj keby sme sa nedostali na M – SR,“ doplnila Hochmannová. Tá bude niesť na pleciach veľké bremeno zodpovednosti. Tri hráčky sú v maturitnom ročníku – Nikola Klembuszová, Júlia Pásztorová a Miroslava Hochmannová.

„V kategórii kadetiek sa chceme vyhnúť zostupu do druhej triedy,“ povedal Štefan Majeský. Ako dodal, cieľom starších žiačok je prebojovať sa do prvej triedy. Či to bude splniteľné, ukážu zápolenia na palubovke. Iskra bude mať tradične zastúpenie aj medzi mladšími žiačkami.

 

 

 

 

 

 

Súťaž s Echovinami o knihy Srdce leva má svojich víťazov

29. september 2014 - 10:09

Súťaž s Echovinami o dve knižné novinky Srdce leva má svojich víťazov.

Do súťaže, ktorú portál Echoviny.sk vyhlásil 9. septebra, prišlo viac než sto správnych odpovedí. Správna odpoveď bola B – Hnúšťa.

V žrebovaní boli vylosovaní dvaja víťazi, muž a žena, ktorým v najbližších dňoch pošleme knihu Srdce leva od Prema Lea (Matej Kubaliak) na adresu uvedenú v emaily.

Knihy budú osobne podpísané autorom.

Vyžrebovaným gratulujeme!

Víťazi súťaže:

Jana Vývleková, Klenovec

Anton Toman, Červený Kameň

Srdce leva si môžete objednať na emaile: leovizia@gmail.com

Online TU alebo v sieti kníhkupectiev.

Rozhovor: Ján z Klenovca chcel len schudnúť, teraz preteká s najlepšími

27. september 2014 - 11:11

Klenovčan Ján Vrbiar (34) absolvoval už 5 pretekov Spartan Race. V tom najnáročnejšom sa v septembri umiestnil na 78. mieste spomedzi 2-tisíc športovcov z 13 krajín. Pripravili sme s ním krátky rozhovor.

Spartan Race je séria prekážkových pretekov na rôzne vzdialenosti a obtiažnosti. V súčasnosti ide o najpopulárnejší prekážkový beh, ktorý sa organizuje už aj na Slovensku. Na Slovensku sa behá v troch obtiažnostiach: Spartan Sprint ( 5+ km / 15+ prekážok), Spartan Super (13+ km / 21+ prekážok) a Spartan Beast (20 + km / 26+ prekážok). Pretekári, ktorí v jednom roku absolvujú všetky tri druhy Spartan pretekov, získajú navyše ocenenie, ktoré sa nazýva „trifecta“.

Práve najťažší Spartan Beast sa konal 13. septembra na Donovaloch. Štartoval na ňom aj Ján Vrbiar z Klenovca a umiestnil sa na vynikajúcom 78. mieste z viac ako 2-tisíc účastníkov. Ján dobehol v čase 3h:22m:24s a na víťaza Mariána Davidíka stratil 1 hodinu a 10 minút. O náročnosti trasy svedčí aj fakt, že poslednému pretekárovi trvalo odbehnúť preteky až 8 hodín a 163 pretekárov preteky nedokončilo vôbec.

Ján Vrbiar nám v rozhovore prezradil, čo ho prinútilo začať behať a aké sú jeho budúce ciele.

Ako si sa dostal k behaniu a ako dlho už trénuješ?

K behaniu som sa dostal z dôvodu nadváhy potreboval som nejaké tie kilá zhodiť. A potom ma to začalo baviť a prerástlo to až k tomu, že som na behu závislý. Trénujem presne 20 mesiacov.

Koľko si vážil na predtým, ako si začal športovať a koľko vážiš dnes?

Predtým som vážil 124 kg, čo už bolo neúnosné. Teraz si držím váhu na 85 kg, ale chcem dať dole ešte 5-7 kg, aby sa mi lepšie bežalo.

Koľký krát si bežal na Spartan Race?

Spartan Race som bežal po piaty krát, v roku 2013 dvakrát a v roku 2014 trikrát.

Ako sa Ti bežala trasa Beast?

Bežalo sa mi celkom dobre, trať merala 22,6 km. Už po niekoľkých kilometroch bola asi najťažšia prekážka a to 20kg vrece, ktoré bolo treba preniesť daným úsekom, ktorý bol v poriadnom kopci. Problémom bolo ísť po štvornožky a ešte k tomu to blato stálo to za to. Všetky prekážky – bolo ich 25 som zdolal bez trestných 30 „burpees“ (angličákov), okrem poslednej a to bol šplh na lane. Bolo to tesne pred cieľom, kde som dostal do stehenného a lýtkoveho svalu kŕče. Ale nejako som to zvládol.

V elitnej vlne: Ján Vrbiar brodí v pravo v modrom tielku.

Získal si tento rok aj trifectu za absolvovanie všetkých troch pretekov?

Áno získal som ju a veľmi si ju cením.

Tri preteky a Trifecta v zbierke Jána Vrbiara

Ako si spokojný so svojim umiestnením a aké sú tvoje ďalšie ciele?

Tak s umiestnením som spokojný, aj keď ma mrzí, že som stratil približne 10 minút pri hľadaní označenia trasy spolu s ďalšou skupinou. Umiestnenie by bolo určite lepšie, ale keď si zoberiete, že pretekov sa zúčastnilo okolo 2000 športovcov z 13 krajín, tak 78. miesto poteší. A ďalšie moje ciele? Pokračovať v tréningoch na ďalšiu sezónu 2015 Spartan Race a chcem sa zúčastniť aj ďalších krosových pretekov ktoré budú.

Aké typy prekážok máš rád a aké naopak vidíš na trati nerád?

Všetky prekážky mám rád a trénujem na ne rôzne cviky, no najlepšie sú prekvapenia, ktoré ťa prekvapia počas pretekov.

Krajania na Spartan sprint: Erik Tužinský (Hnúšťa), Ján Vrbiar (Klenovec), Ján Kriška (Tisovec) a Ľudovít Janšo (Klenovec)

Ako sa ti bežalo na pretekoch v Hnúšti a čo hovoríš na novu tradíciu nočného behu v Hnúšti?

Bežalo sa mi veľmi dobre, hoci to bol môj prvý pretek na vzdialenosť 4,5 km. Atmosféra bola veľmi dobrá a myslím si, že tie maličké chybičky, čo sa týka osvetlenia trate, sa na budúci rok odstránia. Táto nová tradícia nočného behu ma potešila a je dobré že mesto Hnúšťa má takých ľudí, ako si ty Roman.

Kam chodíš trénovať, aké trasy v Klenovci beháš a aké vzdialenosti?

Trénovať chodievam na naše krásne vrchy. Napríklad na trasu Klenovec – Chorepa – Sinec – Kudlovo, beh na Poľanu, Laz, Babinú. Sú tam veľmi dobré prírodné prekážky a hlavne dobré prevýšenia. Vzdialenosti sú to od 12 až po 22 km. Silový tréning robím v našom fitku v Klenovci.

Mladí Sparťania: Aj synovia Janko (7 r.) a Tomáš (5 r.) absolvovali detský Spartan pretek

Ako trénuješ v zimnom období?

V zime trénujem zväčša v mojej posilňovni na bežiacom páse. Ale zabehnem si aj do prírody, ak je teplota do mínus -5 stupňov Celzia, tak ešte sa mi dá behávať.

Trúfol by si si odbehnúť aj maratón?

Jasné, že by som si trúfol. Aj Spartan Race má aj 42 kilometrový pretek a chcel by som naň ísť. Je to pretek o psychike a pevnej vôli.

Urobiť za 20 mesiacov taký výkonnostný skok je perfektné. Čo by si odkázal, prípadne poradil ľuďom, ktorí by chceli absolvovať Spartan Race?

V prvom rade si treba uvedomiť, že žijeme len raz a preto ten život treba využiť efektívne a naplno. Treba si dať cieľ a ísť za ním. Samotné cvičenie nestačí, treba zmeniť aj stravu a mať pevnú vôľu. A čo by som chcel odkázať ľuďom, ktorí to chcú skúsiť? Nech sa neboja a o úžasný zážitok majú postarané – veď aj motto Spartan Race znie: “Pochopíš až v cieli”.

Rozhovory pripravuje pre Echoviny.sk externý spolupracovník Roman Lebeda.

Vieme prví: Zoznam kandidátov na starostu a poslancov v Klenovci

26. september 2014 - 11:01

V Klenovci sa v nadchádzajúcich komunálnych voľbách budú o post starostu uchádzať traja kandidáti.
O znovuzvolenie sa bude snažiť súčasná starostka Zlata Kaštanová, ktorá kandiduje ako nezávislá. Druhým kandidátom je predchádzajúci starosta Pavel Struhár, ktorý v súčasnosti pôsobí ako prednosta Obvodného úradu a kandiduje za stranu Smer-SD. Tretím je obecný policajt Vladimír Dovala, nezávislý kandidát.

 

Poznáme však aj konkrétne mená uchádzačov o post poslanca obecného zastupiteľstva. O kandidatúru sa budú opätovne uchádzať poslanci Richard Bálint, Edita Bartová, Štefánia Dovalová, Dalibor Ďuriš, Peter Hruška, Janka Pohorelská, Pavel Struhár, Martin Štefánik a Stanislava Zvarová. Pavel Struhár súčasne kandiduje aj na post starostu obce. Miestna volebná komisia v Klenovci zaregistrovala nasledovných 31 kandidátov:

PR: NOVÝ diskoklub Infinity 22 sa otvára už zajtra!

25. september 2014 - 12:47

Otvárame pre vás úplne nový diskoklub Infinity 22 v Tisovci. Zahrievacia párty je už zajtra, čiže v piatok, a pokračujeme v sobotu.

Pozývame vás do nového diskoklubu Infinity 22, ktorý sa nachádza na námestí v Tisovci, neďaleko pošty.

Začíname s open párty už zajtra, 26. septembra, od 20:00!!! Pokračujeme oldies žúrkou v sobotu, ktorá bude venovaná staršej generácii a rovnako aj všetkým fanúšikom oldies muziky. Ak by vám bolo málo, príďte sa zabaviť aj v nedeľu.

Môžete sa tešiť na kvalitný zvuk a svetelnú show.

Ako dj príde zahrať Dj Age B.

Klub je štýlovo zariadený s príjemným a veľmi pohodlným sedením.

Naše priestory je možné využiť aj na oslavy narodenín, či akýchkoľvek príležitostí v uzavretom kruhu vašich známych pri hudbe a milej obsluhe.

Tešíme sa na vás!

Rezervácie na tel. číslach: 0910 482 888, 0944 919 991

 

Vieme prví: Zoznam kandidátov na poslancov MsZ v Hnúšti

25. september 2014 - 10:46

Pozrite si zoznam kandidátov na poslancov Mestského zastupiteľstva v Hnúšti.

15. novembra sa bude v Hnúšti voliť 10 poslancov v 1. obvode (Hnúšťa, Hačava, Mútnik, Brádno) a 3 poslanci v 2. obvode (Kolónia, Likier). V prvom obvode kandiduje aj 8 súčasných poslancov – Eva Fabová, Margita Féderová, Hilda Ginisová, Marta Jurčová, Danka Kiráľová, Roman Lebeda, Marián Petrok a Miroslav Sihelský. Marián Petrok a Danka Kiráľová kandidujú súčasne aj na pozíciu primátora.

KANDIDÁTI NA POSLANCOV V MESTE HNÚŠŤA V O L E B N Ý O B V O D č. 1 – volí sa 10 poslancov 1 Henrich Albert 44 vedúci predajne Hnúšťa Kotlišská 337 Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Sloboda a solidarita 2 Ján Antal Ing. 63 ekonóm Hnúšťa Kraskova 180 ÚSVIT 3 Terézia Berčíková 60 učiteľka Hnúšťa Mierová 272 SMER – sociálna demokracia 4 Slavomír Bysterský 44 pracovník bezpečnostnej služby Hnúšťa 1. mája 909 nezávislý kandidát 5 Ivan Černák 41 majster Hnúšťa 1. mája 909 Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Sloboda a solidarita 6 Peter Ďurás 41 vodič BB RSC Hnúšťa Pokroku 692 Ľudová strana Naše Slovensko 7 Eva Fabová Mgr. 63 učiteľka Hnúšťa M. R. Štefánika 444 SMER – sociálna demokracia 8 Margita Féderová PhDr. 58 riaditeľka Gymnázia M.H. Hnúšťa Budovateľov 799 Slovenská národná strana 9 Peter Geňa 42 nezamestnaný Hnúšťa Jilemnického 364 Strana moderného Slovenska 10 Mariana Giertlová 51 THZ Hnúšťa Hačava 28 nezávislý kandidát 11 Hilda Ginisová 51 kultúrny pracovník Hnúšťa NR 446 Kresťanskodemokratické hnutie 12 Pavel Grendel 65 dôchodca Hnúšťa SNP 438 Komunistická strana Slovenska 13 Miroslava Grendelová 33 poštová doručovateľka Hnúšťa Francisciho 138 Komunistická strana Slovenska 14 Mária Halászová 41 učiteľka Hnúšťa NR 446 Kresťanskodemokratické hnutie 15 Michaela Hroncová Ing. 31 ekonómka Hnúšťa Kotlišská 349 SMER – sociálna demokracia 16 Ivan Husman JUDr. 66 právnik Hnúšťa Brádno 28 ÚSVIT 17 Kamil Hýbela 57 nezamestnaný Hnúšťa Klokočova 737 nezávislý kandidát 18 Marcela Chovancová 42 živnostníčka Hnúšťa 1. mája 623 SIEŤ 19 Marta Jurčová Mgr. 65 učiteľka Hnúšťa Mierová 269 SMER – sociálna demokracia 20 Anna Kekeňáková 65 dôchodkyňa Hnúšťa Klokočova 735 Komunistická strana Slovenska 21 Danka Kiráľová Ing. MPH 47 ekonómka Hnúšťa 1. mája 908 nezávislá kandidátka 22 Jarmila Kyseľová 60 učiteľka Hnúšťa NR 455 SMER – sociálna demokracia 23 Ladislav Lebeda MUDr. 68 lekár Hnúšťa Klokočova 736 SMER – sociálna demokracia 24 Roman Lebeda PhDr. 31 živnostník Hnúšťa Klokočova 736 SMER – sociálna demokracia 25 Ján Matiaš 64 energetik Hnúšťa Klokočova 734 SMER – sociálna demokracia 26 Katarína Moncoľová Mgr. 42 fyzioterapeut Hnúšťa NR 446 NOVA 27 Marian Petrok Mgr. 41 učiteľ Hnúšťa Klokočova 732 Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Sloboda a solidarita 28 Zdenek Radič 57 živnostník Hnúšťa Jilemnického 911 SMER – sociálna demokracia 29 Juraj Remeň Ing. 46 učiteľ Hnúšťa 1. mája 908 Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Sloboda a solidarita 30 Miroslav Sihelský Ing. 48 učiteľ Hnúšťa NR 454 Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Sloboda a solidarita 31 Grigorij Šamin Mgr. 35 podnikateľ Hnúšťa Nám. Janka Francisciho 77 nezávislý kandidát 32 Henrieta Struhárová Ing. 30 nezamestnaná Hnúšťa NR 446 SIEŤ 33 Eva Ulická Mgr. 51 učiteľka Hnúšťa Klokočova 734 SMER – sociálna demokracia 34 Miroslava Vargová Ing. 30 živnostníčka Hnúšťa NR 446 SIEŤ

V druhom volebnom obvode sa svoje pozície pokúsia obhájiť dvaja súčasní poslanci – Matúš Golian a Ján Ridzoň. Spolu kandiduje 10 kandidátov, z ktorých uspejú traja s najvyšším počtom hlasov.

V O L E B N Ý O B V O D č. 2 – volia sa 3 poslanci 1 Matúš Golian 35 hasič záchranár Hnúšťa V. Clementisa 214 nezávislý kandidát 2 Marcel Kaločai 40 nezamestnaný Hnúšťa V. Clementisa 199 nezávislý kandidát 3 Erika Kováčová PhDr. 46 soc. pracovník Hnúšťa NR 455 SMER – sociálna demokracia 4 Mária Kradláková 46 konateľ Hnúšťa Zápotockého 132 Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Sloboda a solidarita 5 Peter Lenický Mgr. 45 policajt Hnúšťa Dolná 75 nezávislý kandidát 6 Viera Lulčová 49 administrátor Hnúšťa V.Clementisa 214 Komunistická strana Slovenska 7 Tatiana Machyniaková 50 SZČO Hnúšťa Vansovej 744 Komunistická strana Slovenska 8 Lucia Mareková 20 študentka VŠ Hnúšťa Francisciho 731 nezávislá kandidátka 9 Pavel Polčáni 54 pracovník TS Hnúšťa Daxnerova 660 Slovenská národná strana 10 Ján Ridzoň 34 výrobný pracovník Hnúšťa Sládkovičova 164 Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Sloboda a solidarita

 

V Hnúšti chce byť primátorom 7 ľudí, vieme ich mená

25. september 2014 - 9:02

Súčasného primátora Michala Bagačku by v kresle chceli nahradiť piati muži a jedna žena.

O podporu voličov sa bude v Hnúšti opätovne uchádzať súčasný primátor Michal Bagačka, ktorého podporila trojkoalícia SMER-SD, KDH a SNS. Kandiduje aj súčasný viceprimátor Martin Pliešovský, ktorý pracuje ako kultúrny pracovník. Kandiduje aj ekonómka a poslankyňa MsZ Danka Kiráľová (nezávislá), ktorá sa o pozíciu primátora neúspešne pokúsila už v roku 2006. Rovnako ekonóm Július Barič (nezávislý) už kandiduje po druhý krát, prvý krát neuspel v roku 2006. Ďalšími kandidátmi sú ekonóm Ján Antal (Úsvit, KSS), výsluhový dôchodca Ján Chovanec (Sieť) a učiteľ a poslanec MsZ Marián Petrok (SDKÚ, SaS, Nova).

KANDIDÁTI NA PRIMÁTORA/PRIMÁTORKU   1 Ján Antal Ing. 63 ekonóm Hnúšťa Kraskova 180 ÚSVIT, Komunistická strana Slovenska 2 Michal Bagačka Mgr. 51 primátor Hnúšťa 1. mája 625 SMER – sociálna demokracia , KDH, SNS 3 Július Barič Ing. 59 ekonóm, audítor Hnúšťa Klokočova 735 nezávislý kandidát 4 Ján Chovanec JUDr. 49 výsluhový dôchodca Hnúšťa 1. mája 632 SIEŤ 5 Danka Kiráľová Ing.,MPH 47 ekonómka Hnúšťa 1. mája 908 nezávislá kandidátka 6 Marian Petrok Mgr. 41 učiteľ Hnúšťa Klokočova 732 Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana, Sloboda a solidarita, NOVA 7 Martin Pliešovský Mgr. 48 kultúrny pracovník Hnúšťa Nám. Janka Francisciho 373 nezávislý kandidát

V Tisovci sa chcú stať primátorom štyria kandidáti

24. september 2014 - 22:30

Na primátorskú stoličku v Tisovci by sa po novembrových komunálnych voľbách chceli posadiť štyria kandidáti.

Ako sa pre Echoviny.sk vyjadrila zapisovateľka miestnej volebnej komisie Ing. Katarína Mešková, jeden kandiduje za stranu Smer-SD, ďalší za Ľudovú stranu Naše Slovensko a dvaja kandidáti sú nezávislí. Kandidatúru opätovne potvrdil súčasný primátor Peter Mináč (Smer – SD).

V prvom volebnom obvode, ktorý tvorí samotný Tisovec, sa o 10 postov poslanca mestského zastupiteľstva bude uchádzať 34 kandidátov. V Rimavskej Píle, ktorá je druhým volebným obvodom, prejavili záujem dvaja kandidáti. Počet poslancov zostane aj v nadchádzajúcom volebnom období nezmenený, 10 ich bude z Tisovca a 1 z Rimavskej Píly. Presný menný zoznam kandidátov bude v Tisovci podľa Meškovej známy až v pondelok.

Tisovčania na domácej pôde remizovali

24. september 2014 - 21:17

Hnúšťania podľahli Dolnej Strehovej, Klenovčania porazili Veľké Teriakovce.

Hráč Iskry Róbert Foľko

Štvrtá liga Juh pokračovala ôsmym kolom.Zverenci trénera Jána Rosiara ml.privítali Jupie Podlavice Badín a toto meranie síl vyústilo do nerozhodného výsledku. Mančaft z mesta pod Hradovou sa nachádza s dvanástimi bodmi (tri výhry, tri remízy, jedna prehra so skóre 17:6) na piatom mieste.

 FK CSM Tisovec – Jupie Podlavice Badín 1:1 (0:1)

Hostia skórovali v závere prvého dejstva. V 42. min Prikryl prekonal brankára Belicu. Prehru Tisovčanov odvrátil v 80. min Marcel Tyčiak. V zostave domácich nastúpil premiérovo Martin Giertli z MŠK Rimavská Sobota. V predchádzajúcej sezóne bol ešte vekom dorastencom. Krátko si vyskúšal aj druhú ligu seniorov. Naopak, na hosťovanie do Družstevníka Klenovec odišiel Lukáš Ulický. Toho predstavitelia FK CSM získali v lete z Klenovca na prestup. Odložené stretnutie siedmeho kola TJ Jednota Málinec – Tisovec sa bude hrať v stredu 8. októbra.

FK CSM: Belica – Vrabec (75. Melicher), Slovák, Tyčiak, Očenáš – Dacho (21. Nagaj), Antal, Levický, Hradovský – Gajan (64. Giertli), B. Kriška.

FK Iskra Hnúšťa – TJ Prameň Dolná Strehová 1:3 (0:0)

Prameň uhasil Iskru. V piatej lige (skupina D) bolo na programe ôsme kolo. Strelecký účet duelu otvoril v 53. min Kupček. V 70. min bol po druhej žltej karty vylúčený domáci Lukáš Ladika. Na 1:1 vyrovnal v 71. min Marek Šaliga. O päť minút išiel Prameň druhýkrát do vedenia, podieľal sa na tom Kollár. Triumf D. Strehovej potvrdil v 78. min Kupček. Hnúšťania figurujú so šiestimi bodmi (dve výhry, päť prehier so skóre 11:14) na jedenástej priečke. Odložený zápas siedmeho kola TJ Vinohrad Čebovce vs. Iskra Hnúšťa sa bude hrať v stredu 8. októbra.

 Iskra:Dominik – Ladika, Tavarský, Milan Šagúl, FoľkoL. Petrok, Jakubec, M. Petrok, Černák – Doboš, Šaliga.

 TJ Družstevník Veľké Teriakovce – TJ Družstevník Klenovec 0:2 (0:2)

V ôsmom kole prvej triedy si klenovský mančaft ukoristil tri body. Na víťaznú cestu ho nasmeroval v 22. min Peter Pláštik, druhý presný zásah pridal v 34. min Milan Boháčik. Klenovčania sa nachádzajú v neúplnej tabuľke so šestnástimi bodmi (päť víťazstiev, jedna remíza, dve prehry so skóre 18:13) na piatom mieste.

 Klenovec: I. Hruška – Bavala, Boháčik, Miháľ, T. Medveď – Ulický, Lipták, T. Brndiar, M. Hruška (46. P. Brndiar) – Pláštik (56. B. Bálint), Miroslav Kubinec (63. Oláh).

Z mládežníckych súťaží 

Tretia dorastenecká liga Juh

FK Mesta Tornaľa – FK CSM Tisovec 5:2 (3:1)

V drese hostí skórovali Marcel Sirota a Radovan Mike.

Druhá liga starších žiakov Juh

MŠK Rimavská Sobota – FK Iskra Hnúšťa 5:0 (3:0)

 

                                  

Reklama: Kačacie hody v KOCKE

24. september 2014 - 14:30

Od stredy, 24. septembra si môžete v reštaurácii Kocka v Hnúšti pochutnať na kačacích špecialitách.

Kontakt do baru: 0949 222 503

Otváracie hodiny
PO-ŠTV 10.00 – 23.00
PIA-SOB 10.00 – 01.30
NED 11.00 – 22.00

Biela pastelka: Pomôžme dnes nevidiacim vrátiť sa do života

24. september 2014 - 6:10

Už tradične v poslednú septembrovú stredu vykročia do ulíc slovenských miest a obcí dobrovoľníci zbierky Biela pastelka.

V stredu, 24. septembra sa aj vy môžete stať súčasťou verejnej zbierky, ktorej cieľom je pomôcť nevidiacim a slabozrakým. Stačí, ak dobrovoľníkom v uliciach, ktorí budú oblečení v tričkách Biela pastelka, prispejete do pokladničky. Odmenia vás spinkou v tvare pastelky.

Pomôcť však môžete kedykoľvek aj poslaním SMS s ľubovoľným textom v hodnote 2 € na číslo 820 v sieti všetkých mobilných operátorov alebo vkladom na účet zbierky číslo 4030016212/3100.

Zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska od roku 2002. V nedávnom hodnotení na webovom portáli www.verejnezbierky.sk dosiahla výborný výsledok, keď ju nezávislí odborníci z tretieho sektora zaradili medzi najdôveryhodnejšie zbierky na Slovensku.

Cieľom zbierky je pomôcť ľuďom s ťažkým zrakovým postihnutím viesť plnohodnotný život, v ktorom môžu študovať, pracovať, športovať, založiť si rodinu. Vďaka vašim príspevkom môžu odborníci bezplatne pomáhať nevidiacim a slabozrakým pri výbere pomôcok, učiť ich čítať a písať Braillovo písmo, chôdzu s bielou palicou či pracovať na počítači, ktorý hovorí. V materských školách realizujú celoročne skríningové vyšetrenia zamerané na včasné odhalenie vývinových porúch zraku detí. Môžu tak zabrániť rozsiahlemu poškodeniu ich zraku vo vyššom veku.

V Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach budú mať 24. septembra návštevníci infostánkov Bielej pastelky špeciálnu možnosť nechať si bezplatne vyšetriť očné pozadie. Vyšetrením môžu včas odhaliť vekom podmienenú degeneráciu makuly a zabrániť tak strate zraku. Dobrovoľníkov s pokladničkami, do ktorých možno prispieť na konto Bielej pastelky, stretnete v približne dvesto slovenských mestách a obciach.

Dajte v stredu 24. septembra najavo svoju podporu nevidiacim a slabozrakým pripnutím spinky. Ďakujeme.
www.bielapastelka.sk

V Klenovci sa o post starostu budú uchádzať traja kandidáti

23. september 2014 - 17:18

Podľa neoficiálnych informácií kandiduje súčasná starostka, ex-starosta a obecný policajt.

Ako Echoviny.sk informoval tajomník volebnej komisie v Klenovci, Ing. Mário Trnavský, kandidátne listiny komisii doručili traja uchádzači o post starostu. Jeden z nich bude kandidovať za stranu Smer-SD, dvaja ako nezávislí kandidáti. Podľa neoficiálnych informácií ide o súčasnú starostku Zlatu Kaštanovú, bývalého starostu Pavla Struhára, ktorý pôsobí ako prednosta Obvodného úradu a obecného policajta Vladimíra Dovalu.
O post poslanca v obci zabojuje 31 kandidátov, z toho 5 je nezávislých, ostatní budú kandidovať za jednotlivé politické strany. Konkrétne mená uchádzačov budú známe vo štvrtok 25. 9. 2014, po zasadnutí volebnej komisie. Budeme vás o nich samozrejme informovať v samostatnom článku.

Zapisovateľku volebnej komisie v Tisovci sa nám dnes nepodarilo zastihnúť, informácie prinesieme zajtra.

Polícia pátra po nezvestnom Klenovčanovi

23. september 2014 - 10:26

V sobotu odišiel z krčmy, domov sa však nevrátil. Polícia pracuje aj s verziou, že sa utopil.

Už tretí deň hľadá polícia muža, ktorý vo večerných hodinách odišiel z pohostinstva, ale domov už nedošiel. Naposledy ho videli v blízkosti mosta cez rieku Rimava.
55-ročného Jána L. začala polícia hľadať v nedeľu, 21. septembra po tom, čo jeho manželka nahlásila nezvestnosť. Muža okrem polície hľadajú aj príslušníci integrovaného záchranného systému z Gabčíkova a potápači Hasičského a záchranného zboru.

PR: Reštaurácia Koliba je znovu otvorená!

23. september 2014 - 9:38

Srdečne Vás pozývame do novootvorenej Reštaurácie Koliba, v ktorej Vám ponúkame príjemné posedenie, chutné jedlá, nápoje a dobrú obsluhu v peknom prostredí.

Každý pracovný deň Vám ponúkame denné obedové menu na načerpanie síl k ďalšej práci a taktiež každodennú možnosť na posedenie s priateľmi pri dobrom jedle, víne alebo kávičke.

Čapujeme slovenské pivo Šariš a ponúkame víno od jedného z najlepších slovenských producentom vína ELESKO.

Reštaurácia Koliba je vhodným miestom aj na konanie firemných či rodinných posedení, promócií, malých svadieb, osláv životných jubileí a iných spoločenských akcií v uzavretej spoločnosti s kapacitou do 35 osôb.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

V Hnúšti sa o post primátora uchádza 7 kandidátov

22. september 2014 - 15:46

Okrem súčasného primátora Michala Bagačku by ďašie 4 roky chceli mesto viesť ďalší šiesti kandidáti.

V komunálnych voľbách v roku 2010 sa o kreslo primátora v Hnúšti uchádzali iba dvaja kandidáti. 15. novembra si občania Hnúšte budú vyberať až zo siedmych kandidátov. Traja z nich kandidujú ako nezávislí, ďalších štyroch nominovali politické strany Smer – SD, Úsvit, Sdkú – DS a Sieť.

Konkrétne mená zverejní mestská volebná komisia až po registrácii kandidátov po svojom zasadnutí, ktoré je naplánované na stredu. Opätovnú kandidatúru potvrdil súčasný primátor Michal Bagačka, ktorého nominovala strana Smer – SD.

V Hnúšti si občania zvolia aj 13-členné mestské zastupiteľstvo v dvoch obvodoch – Hnúšťa a Likier (Kolónia). V Hnúšti sa o 10 pozícií uchádza 34 kandidátov, v menšom volebnom obvode Likier – Kolónia sa o 3 mandáty uchádza 10 kandidátov. Politická príslušnosť 44 kandidátov je nasledovná: Nezávislí (8), Sdkú – DS (7), Úsvit (2), Smer – SD (11), ĽS – NS (1), KDH (2), Sieť (3), SNS (2), SMS (1), KSS (5), Nova (1).

Video: Vo Zvolene sa zaskvela aj tisovská „zubačka“

22. september 2014 - 11:26

V sobotu 13. septembra sa premenila zvolenská nákladná stanica na hlavnú železničnú stanicu na Slovensku. V tradičnom termíne počas druhej  septembrovej soboty sa tu uskutočnil 16.ročník preteky parných lokomotív Grand Prix Slovensko 2014.
Bohatý program Grand prix

O deviatej prišli mažoretky a preteky na železnici mohli začať.  Najskôr vyšli na trať motorové  vozne, potom odišiel motorový vlak do Šiah a návštevníci mohli vidieť derniéru pancierového vlaku Štefánik pod názvom „Dobojované“. Pre časť  tejto historickej pamiatky z Povstania sú už pripravené koľajnice v areáli banskobystrického Múzea SNP.
Potom prišli na rad II. majstrovstvá Európy rušnovodičiek za účasti reprezentantiek  z Česka a Poľska. Nasledovala prezentácia parného ozubnicového rušňa „Vitaj zubačka“ a defilé parných lokomotív. Na samotnom štarte 16. ročníka Grand Prix Slovensko pretekov parných rušňov boli reprezentanti Maďarska, Rakúska a Slovenska. Víťazi si zo Zvolena odniesli ocenenia.

„Dobojované“ – derniéra pancierového vlaku Štefánik

Myšlienka návratu pancierového vlaku Štefánik na koľaje v tej podobe, ako bol prezentovaný počas minulých rokov, vnikla 9.februára 2009 po zasadnutí organizačného výboru 11. ročníka pretekov Parných lokomotív 2009 – Grand prix Slovensko. Je teda viac ako symbolické, že svoju púť po koľajniciach zakončil na podujatí vo Zvolene.
Derniéra pancierového vlaku Štefánik bola jeho posledným predstavením v akcii verejnosti. Po Grand prix časť vozňov bude v múzeu SNP, časť sa vráti na pomník a časť do muzeálnej prevádzky.

„Vitaj zubačka“ Prezentácia parného ozubnicového rušňa 4296
Po prvý krát na podujatie zavítal aj skvost medzi parnými lokomotívami – parná zubačka 4296 z Tisovca. Je to jediná normálne rozchodná ozubnicová lokomotíva v Európe. Návštevníci mali možnosť vidieť konštrukciu lokomotívy a po súťaži aj možnosť povoziť sa nej.


Opora Iskry posilnila Revúcu

21. september 2014 - 20:00

 Pingpongista Ján Kizek bude zápoliť v tretej lige.

Ján Kizek

Stolnotenisové družstvo Iskry Hnúšťa sa bude musieť v novej sezóne zaobísť bez Jána Kizeka. V tej minulej bol lídrom štvrtoligových Hnúšťanov. Kizek si bude znovu obliekať dres STK Magnezit Revúca. „Dostal som ponuku z Revúcej, po roku som sa tam vrátil. Zámer bol pôvodne taký, že si v STK Magnezit zahrám druhú ligu. Lenže pred začiatkom súťaže sa zranil najlepší revúcky hráč Miroslav Plecho, vyzerá to tak, že asi vynechá polovicu sezóny a STK Magnezit sa tak vzdal druhej ligy. Jeho béčko malo hrať tretiu. Napokon teda áčko bude účinkovať v treťoligovej súťaži, cieľom je postúpiť do druhej ligy,“ povedal pre Echoviny.sk tridsaťpäťročný Kizek, ktorý býva v Hnúšti.

Hotoval sa na to, že bude zvádzať súboje na druholigovej scéne, na ktorej už pôsobil. „Chcel som si ju ešte vyskúšať. Z toho, že sa bude hrať v Revúcej iba tretia liga, som viac – menej sklamaný. Aj keď zase tá je výkonnostne lepšia ako štvrtá. Mám ambície prispieť k postupu, skončiť v rebríčku úspešnosti čo najlepšie a byť platným hráčom Revúcej. Urobím pre to všetko. Keby sa dalo, rád by som si tú druhú ligu opäť zahral,“ vyjadril sa Ján Kizek.

 

Do Hnúšte príde v októbri ďalšia legenda – Slobodná Európa

19. september 2014 - 11:24

Legendárna skupina Slobodná Európa vyráža na slovenské turné. Po Zóne A, ktorá hrala v Hnúšti v auguste, sa 10. októbra predstaví v Hnúšti aj táto punková legenda. Na koncerte predstaví svoj najnovší album s názvom „Štvorka“. 

 

Dlhých jedenásť rokov museli čakať fanúšikovia bratislavskej skupiny na jej novú tvorbu. Všetko sa však zmenilo v  apríli tohto roka, kedy skupina uviedla na svetlo sveta svoj dlhoočakávaný album „Štvorka“. Nový album bol fanúškmi prijatý s nadšením a preto koncertná odozva nenechala na seba dlho čakať. Prípravy nového programu sú už v plnom prúde.

„Slobodka“ v zostave so spevákom Whiskym, Jeho Skromnosť Svetozár Korbeľ, Branko “Temo” Černák, Martin “Žumo” Zimanyi a Ďuro Černý , navštívia v priebehu októbra osem slovenských miest. Už tretieho októbra sa kolotoč koncertov rozbehne v Novom meste nad Váhom v klube Za Rampami a zakončí v domácom prostredí MMC klubu v Bratislave počas posledného dňa mesiaca. Okrem piesní z najnovšieho albumu na ňom zaznejú aj hity ako „Podvod“, „Unavený a zničený“, „Relatívny pokoj“, či piesne z ešte čerstvého albumu.

Najmenším mestečkom, v ktorom “Slobodka” odohrá koncert je jednoznačne mesto Hnúšťa. Koncert sa uskutoční 10. októbra v Mestskej športovej hale. 

Ako je spokojná kapela so svojím „dieťaťom“ a čo chystá na turné nám čo-to povedal aj „Whisky“: „ Z albumu sa veľmi tešíme, po dlhých rokoch sme sa vďaka nemu stretli s chalanmi v skúšobni.“ povedal so smiechom. „ Album má medzi ľuďmi výborný ohlas a verím, že si skladby prídu vypočuť aj na turné, kde odohráme okrem noviniek aj staré skladby, ktoré sme ešte nikdy alebo dokonca dávno nehrali. Od zajtra ideme do skúšobne nacvičiť nový program a aj s kapelou všetkých pozývam, aby sa s nami prišli zabaviť“.

Lístky na „Štvorka Tour“ skupiny Slobodná Európa je možné zakúpiť v predpredajnej sieti za 7 € v predpredaji aleo 9 € priamo na mieste konania koncertu.

Vstupenky:
http://www.ticketportal.sk/event.aspx?id=19977

Slobodná Európa sa predstaví spolu v ôsmich slovenských mestách, pridaj sa do udalosti a dozvieš sa všetky novinky včas. Skupina Walter Schnitzelsson bude predkapelou, ktorú si vybrala samotná skupina Slobodná Európa.

 

Sledujte Echoviny.sk, budeme súťažiť o lístky na toto podujatie.

03.10. – Nové Mesto nad Váhom, Klub za rampami
04.10. – Žilina, Rock”n”Rolla
10.10. – Hnúšťa, Mestská športová hala – pridajte sa k podujatiu aj na Facebooku.
11.10. – Poprad, Rock fabric
17.10. – Nitra, Nová Pekáreň
18.10. – Liptovský Mikuláš, Reduta
24.10. – Partizánske, Dom kultúry
31.10. – Bratislava, Majestic Music ClubX